Warsztaty, wykłady oraz koncerty składają się na program III Międzynarodowych Mistrzowskich Kursów Pianistycznych „Przestrzenie Kultury”. Wydarzenie odbędzie się w dniach: 13-18 lipca w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Ludomira Różyckiego w Kielcach.
Jedna z dyrektorek artystycznych wydarzenia, Anna Parkita wyjaśnia, że jest to inicjatywa, która łączy wybitnych muzyków, utalentowaną młodzież oraz publiczność w duchu wspólnego doświadczania kultury.
– Wychodzimy z taką inicjatywą przede wszystkim dlatego, by stworzyć przestrzeń do rozwoju młodym artystom, umożliwić im kontakt z mistrzami, stworzyć płaszczyznę do dialogu, do wymiany myśli, do prezentacji własnych umiejętności. Myślę, że jest to niezwykle cenne przedsięwzięcie – podkreśla.
Zarówno Anna Parkita, jak i druga z dyrektorek, Anna Wielgus-Nowak są pianistkami i z własnego doświadczenia wiedzą, jak ważne jest ciągłe doskonalenie swoich umiejętności.
– Obie byłyśmy uczennicami szkół muzycznych i akademii muzycznych. Wtedy takie kursy nie były tak powszechne i dostępne. Musiałyśmy jeździć w odległe miejsca w Polsce i za granicą, aby taką wiedzę móc pozyskać. My chcemy, by była ona jak najbardziej dostępna także dla młodych muzyków z naszego regionu, z naszej szkoły – dodaje Anna Parkita.
W warsztatach udział weźmie około 20 osób. Oprócz pianistów z Kielc i ze Świętokrzyskiego w tym gronie są także uczestnicy z innych części Polski, a także z Chin i Kuwejtu.
Kursy poprowadzą uznani profesorowie z uczelni polskich i zagranicznych. Są to: Tamas Ungar z USA, Hubert Rutkowski z Hamburga, Agata Nowakowska-Gumiela z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy oraz Bartłomiej Kominek z Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie.
Anna Nowak-Wielgus wyjaśnia, że program będzie się składał z kilku modułów.
– Uczniowie będą mieli możliwość otrzymania lekcji indywidualnych z profesorami, każdy z uczestników będzie miał cztery lekcje 45-minutowe z wybranym pedagogiem. Ponadto w programie kursów przewidujemy warsztaty i wykłady tematyczne. Pierwszy poprowadzi krakowska kompozytorka, pianistka, pedagog Marta Mołodyńska-Wheeler i będzie dotyczył improwizacji pianistycznej. Drugi wykład poprowadzi Andrzej Ślązak, prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, który opowie o polskich kompozytorach, związanych z Los Angeles – wymienia.
Część edukacyjna jest skierowana do uczestników, natomiast wszyscy melomani będą mogli wziąć udział w czterech koncertach. Jak zapowiada Anna Nowak-Wielgus, dwa z nich odbędą się w ramach „Kontekstów pianistyki” i wystąpią wybitni artyści polskiej sceny muzycznej.
– Pierwszy to recital fortepianowy Jakuba Kuszlika – laureata IV nagrody podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Fryderyka Chopina w Warszawie, a drugi to recital kameralny Tomasza Strahla (wiolonczela) – rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Łukasza Chrzęszczyka (fortepian). Pozostałe dwa koncerty, to będą koncerty uczestników, czyli młodzi adepci polskiej pianistyki będą mogli zaprezentować swoje umiejętności i „ogrywać” program, na którym będą pracować z wykładowcami – wyjaśnia.
Projekt został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, a także przez Urząd Miasta Kielce oraz Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego.
Harmonogram wydarzeń koncertowych:
13 lipca, godz. 18.00, sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach (ul. Wojewódzka 12)
recital fortepianowy Jakuba Kuszlika, laureata IV nagrody podczas XVIII Międzynarodowego Konkursu Fryderyka Chopina w Warszawie. W programie: F. Chopin – Sonata h-moll op. 58 i R. Schumann – Kreisleriana op. 16. Wstęp wolny.
15 lipca, godz. 18.00, sala kameralna Filharmonii Świętokrzyskiej
recital kameralny Tomasza Strahla (wiolonczela), rektora Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie i Łukasza Chrzęszczyka (fortepian). W programie: F. Chopin – Introdukcja i Polonez C-dur op. 3, M. Ravel – Gaspard de la nuit, S. Rachmaninow – Sonata wiolonczelowa g-moll op. 19. Darmowe zaproszenia na koncert do pobrania w kasie filharmonii od poniedziałku do piątku w godz. 9:00-15:00 lub tuż przed koncertem.
16 lipca, godz. 16.30, Pałacyk Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku
koncert „Estrada młodych pianistów”. W programie utwory kompozytorów różnych epok. Wstęp wolny.
18 lipca, godz. 17.00, sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych w Kielcach. W programie utwory kompozytorów różnych epok. Wstęp wolny.