Sławosz Uznański-Wiśniewski stanął na Ziemi oraz w Kielcach. Instalacja poświęcona polskiemu astronaucie pojawiła się w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach.
Jej autorem jest kielecki artysta rzeźbiarz, Sławomir Micek. Jak wyjaśnia, konstrukcja składa się z trzech zasadniczych elementów.
– Postument to jest cylinder ze stali nierdzewnej, symbolizuje fragment rakiety, następnie jest układ łuków orbitalnych, na których są zamontowane kule, symbolizujące galaktyczne ciała niebieskie. Na tym wszystkim stoi biała sylweta kosmonauty, w kasku, z biało-czerwoną flagą na piersi. W ręku trzyma pustą miseczkę, co symbolizuje miseczkę po kieleckich pierogach, które zabrał ze sobą w kosmos – opisuje.
Do wykonania instalacji została użyta stal nierdzewna, a także profile aluminiowe, natomiast sylwetka astronauty powstała z laminatu poliestrowego. Sławomir Micek wyjaśnia, że instalacja nosi tytuł „Kosmonauta”.
– Zacząłem ją wykonywać w momencie, kiedy Sławosz wystartował i dzisiaj ją ujawniamy, skoro nasz bohater szczęśliwie wylądował – tłumaczy.
Instalacja nieprzypadkowo stanęła w kieleckim Ogrodzie Botanicznym, ponieważ pomysłodawcą rzeźby był Mirosław Hejduk, dyrektor Geoparku, Kielce, którego częścią jest ogród.
– On mnie zaszczepił pomysłem, że można by było coś takiego zrobić, przy okazji, kiedy stawiałem tu inną moją rzeźbę, „Karnawał w Wenecji” – przyznaje artysta.

Sławomir Micek prywatnie zna się z ojcem Sławosza Uznańskiego-Wiśniewskiego.
– Pan Piotr pochodzi z Kielc, prowadził galerie sztuki w Łodzi i wiele lat ze sobą współpracowaliśmy. Teraz ze sobą korespondujemy, wymieniamy się emocjami związanymi z wylotem jego syna w kosmos – tłumaczy.
Dodaje, że astronauty nie miał okazji poznać.
– Mam nadzieję, że ta rzeźba sprowokuje go do tego, żeby się u nas pojawić – śmieje się.
Po Ogrodzie Botanicznym, rzeźba będzie eksponowana jeszcze w dwóch miejscach w Kielcach, a jej prezentacji mają towarzyszyć dodatkowe wydarzenia.
Sławosz Uznański-Wiśniewski jest drugim Polakiem w historii oraz 743. osobą, która znalazła się w przestrzeni kosmicznej, a także pierwszym Polakiem, który przebywał na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Kapsuła Dragon z polskim astronautą na pokładzie wylądowała w Oceanie Spokojnym, w rejonie wybrzeża Kalifornii we wtorek, 15 lipca, o godzinie 11.31 czasu polskiego (2.31 czasu lokalnego).