Coraz więcej osób korzysta z darmowej pomocy prawnej, zarówno w Kielcach, jak i w powiecie kieleckim. W ubiegłym roku w mieście skorzystało z niej ponad 3,5 tys. osób, a w powiecie 2,5 tys. osób. W obu przypadkach to prawie o połowę więcej niż dwa lata temu.
W Kielcach porad udziela 21 prawników, w tym troje doradców obywatelskich, którzy pomagają głównie w sprawach urzędowych – informuje Ewa Tyszer – Wieczorek, zastępca dyrektora Wydziału Dialogu Społecznego w Urzędzie Miasta Kielce.
– Najczęściej są to porady związane z prawem rodzinnym, czyli alimenty, rozwody czy opieka nad dziećmi. Popularne są także porady z zakresu prawa cywilnego i karnego, ale także kwestie, którymi zajmują się doradcy obywatelscy. To przede wszystkim zadłużenia, egzekucje komornicze i upadłości konsumenckie – zaznacza.
Ewa Tyszer-Wieczorek uważa, że darmowa pomoc prawna przynosi efekty i jest potrzebna, jednak wiele osób wciąż uważa ją za „fikcję”.
– Może to wynikać z faktu, że nasi adwokaci i radcowie prawni nie mogą reprezentować w sądzie osób korzystających z porad. Służą pomocą na etapie postępowania przygotowawczego, mogą na przykład pomóc zredagować stosowny dokument lub odpowiedź na pismo. Natomiast nie mogą być pełnoprawnymi pełnomocnikami uczestniczącymi w rozprawach. Myślę, że dlatego istnieje takie przeświadczenie, iż bezpłatna pomoc prawna to mit – podkreśla.
Bezpłatne porady prawne oferuje także Starostwo Powiatowe w Kielcach. Dwa punkty są w budynku Starostwa, natomiast pozostałe w sześciu gminach powiatu kieleckiego. Wicestarosta kielecki Tomasz Dulny zaznacza, że w powiecie z darmowych porad prawnych korzysta najwięcej seniorów.
– Ponad 35 procent zgłaszających się do naszych punktów to osoby powyżej 60 roku życia. Seniorzy najczęściej pytają o sprawy zadłużenia, sprawy mieszkaniowe, problemy z zakresu ubezpieczeń społecznych. Pojawia się także temat dziedziczenia – informuje.
Aby skorzystać z darmowych porad prawnych, trzeba się najpierw zarejestrować. Można to zrobić telefonicznie lub przez Internet.
Szczegóły znajdują się na stronie Urzędu Miasta Kielce i Starostwa Powiatowego w Kielcach lub pod numerami telefonów: 41 200 17 85 lub 41 36 76 703.