Zamiast 26 jest 21 ministrów, są nowe resorty i nowe zadania. Premier Donald Tusk ogłosił w środę (23 lipca), jakie zmiany zostaną wprowadzone w ramach rekonstrukcji rządu. Z funkcją żegnają się ministrowie z województwa świętokrzyskiego, choć prawdopodobnie nie tak do końca.
Zdaniem politologa dr Agnieszki Zaremby wprowadzone zmiany przede wszystkim pokazują, które obszary mają kluczowe znaczenie w ocenie premiera.
– Zwracam uwagę na energię, dla której stworzono konkretny resort. To bardzo ważne ministerstwo, bo mieści w sobie wiele zadań, które są kluczowe także dla społeczeństwa: to bezpieczeństwo energetyczne, ceny energii, a także współpraca z Unią Europejską. Dobrym ruchem jest także ranga wicepremiera dla ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego – ocenia Agnieszka Zaremba.
Ekspertka uważa, że Radosław Sikorski może odmienić na lepsze wizerunek koalicji, jest osobowością medialną, ale też osobą dobrze ocenianą społecznie, co pokazują badania.
Mocne strony nowego rządu
Mocnymi stronami nowego rządu mogą być także, w opinii dr Agnieszki Zaremby, powierzenie dużego resortu finansów i gospodarki Andrzejowi Domańskiemu, dobrze ocenianemu w środowisku biznesu oraz nominacja Jolanty Sobierańskiej-Grendy – fachowca spoza politycznego kręgu na szefa resortu zdrowia. Ciekawym posunięciem w jej ocenie jest obsadzenie Waldemara Żurka na czele ministerstwa sprawiedliwości.
– Postać bardzo ostra, medialna, dająca się poznać jako osoba walcząca o niezależność sądów. Będzie to pewna kontra do Adama Bodnara, który dał się poznać bardziej jako osobowość naukowa, dbająca o procedury. Waldemar Żurek może zmienić obraz zapowiadanych przez rząd rozliczeń z Prawem i Sprawiedliwością – ocenia politolog.
Rząd wielkiej nadziei dla Polaków
Świętokrzyscy parlamentarzyści z koalicji rządzącej są zdania, że rekonstrukcja rządu wprowadzi nową jakość i przyczyni się do realnych zmian. Artur Gierada, poseł Koalicji Obywatelskiej zwraca uwagę na kilka resortów, gdzie ministrami nie zostali politycy. Wskazuje, m.in., resort zdrowia i aktywów państwowych. Szczególna rola przypadła Radosławowi Sikorskiemu, ministrowi spraw zagranicznych.
– Jest to rząd wielkiej nadziei dla Polaków, a rola wicepremiera Sikorskiego pokazuje, jak ważną sprawą jest polityka zagraniczna i budowanie sojuszów z innymi krajami, w ostatnim czasie m. in. umowy z Francją czy Holandią, tak żebyśmy się naprawdę czuli bezpiecznym państwem w razie inwazji ze strony Rosji – mówi Artur Gierada.
Rafał Kasprzyk z Polski 2050 mówi, że rząd jest mniejszy, powinien być sprawniejszy, a spory koalicjantów – jak zapowiedział premier – będą pozostawały wewnątrz tego gremium. Dodaje, że w zarządzaniu Polski 2050 będzie ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego, co jest zmianą – na czele resortu stanie Marta Cienkowska, dotychczasowa wiceminister.
– Wydaje się, że została bardzo pozytywnie oceniona, skoro premier powierzył jej takie stanowisko. Myślę, że w kontekście lokalnym będzie wzmocnieniem głosu społecznego oburzonego działaniami urzędu marszałkowskiego i całej sprawy wokół Teatru im. Stefana Żeromskiego w Kielcach – mówi Rafał Kasprzyk.
Zdaniem posła Andrzeja Szejny, wiceministra spraw zagranicznych z Nowej Lewicy rekonstrukcja była potrzebna i wskazuje ważne obszary w polityce rządu: gospodarkę i energetykę. Poseł mówi, że wyborcy oczekują także usprawnienia służby zdrowia oraz rozliczeń Prawa i Sprawiedliwości, na co powinny pozwolić zmiany w tych resortach.
– Z punktu widzenia Lewicy pewną nowością będzie kwestia związana z objęciem przez naszą partię całokształtu prac związanych z mieszkalnictwem. Jest to jeden z najbardziej palących problemów, szczególnie dla młodego pokolenia – podkreśla Andrzej Szejna.
Wciąż nie wiadomo, czy Andrzej Szejna pozostanie na stanowisku wiceministra, decyzje te będą zapadały w kolejnym tygodniu, choć według nieoficjalnych informacji w mediach, prawdopodobnie reprezentant województwa świętokrzyskiego utraci tę funkcję.
Czesław Siekierski traci stanowisko
Stanowisko ministra utraciła także Marzena Okła-Drewnowicz odpowiedzialna za politykę senioralną. Jak jednak ustaliliśmy wciąż ma zajmować ważne stanowisko – prawdopodobnie wiceministra i odpowiadać za ten obszar w rządzie.
Na pewno funkcję utracił Czesław Siekierski, dotychczasowy minister rolnictwa i rozwoju wsi. Za dotychczasową pracę dziękuje mu Michał Skotnicki, wicewojewoda z PSL, który uważa że jego partyjny kolega musiał sprostać wielu wyzwaniom w rolnictwie.
– Ile mógł, tyle pozyskał środków dla rolników. Uspokoił nastroje w środowisku, zabezpieczona została granica z Ukrainą. Pracę Czesława Siekierskiego kontynuował będzie Stefan Krajewski, młody i ambitny człowiek, dotychczasowy wiceminister, więc na bieżąco przejdzie do nowych wyzwań – mówi Michał Skotnicki.
Senator Krzysztof Słoń z PiS mówi, że rekonstrukcję nazwałby prędzej zabiegiem kosmetycznym i zwraca uwagę na to, że województwo świętokrzyskie najprawdopodobniej straci wszystkich troje ministrów, które je reprezentowało.
– Są takie dwa powiedzenia: „z pustego to i Salomon nie naleje” oraz „herbata nie staje się słodsza od samego mieszania”. Bardzo mi one pasują do tej rekonstrukcji. Przydałoby się teraz, żeby wszystkich ministrów wyposażyć w czarodziejską różdżkę. Ta w przypadku dotychczasowej minister zdrowia nie sprawdziła się. Wszyscy koalicjanci mają nadzieję, że coś zmieni się na lepsze, ale wiele osób uważa, że to będzie cały czas dryfowanie w kierunku nie do końca określonym – komentuje Krzysztof Słoń.
Zaprzysiężenie nowych ministrów zaplanowane jest na czwartek (24 lipca), w piątek ma odbyć się pierwsze posiedzenie rządu w nowym składzie.
REKONSTRUKCJA RZĄDU. Nowy skład Rady Ministrów – lista ministrów
Na środowej konferencji prasowej premier Donald Tusk przedstawił nowy skład Rady Ministrów. W jej skład – oprócz premiera – wejdzie 21 ministrów konstytucyjnych, w tym trzech wicepremierów:
Władysław Kosiniak-Kamysz – wicepremier, minister obrony narodowej
Krzysztof Gawkowski – wicepremier, minister cyfryzacji
Radosław Sikorski – wicepremier, minister spraw zagranicznych, odpowiedzialny też za politykę europejską
Marcin Kierwiński – minister spraw wewnętrznych i administracji
Tomasz Siemoniak – minister-koordynator służb specjalnych
Waldemar Żurek – minister sprawiedliwości, prokurator generalny
Jan Grabiec – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów
Maciej Berek – minister nadzoru nad wdrażaniem polityki rządu
Andrzej Domański – minister finansów i gospodarki
Miłosz Motyka – minister energii
Dariusz Klimczak – minister infrastruktury
Stefan Krajewski – minister rolnictwa i rozwoju wsi
Paulina Hennig-Kloska – minister klimatu i środowiska
Wojciech Balczun – minister aktywów państwowych
Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – minister funduszy i polityki regionalnej
Jolanta Sobierańska-Grenda – minister zdrowia
Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – ministra rodziny, pracy i polityki społecznej
Marcin Kulasek – minister nauki i szkolnictwa wyższego
Barbara Nowacka – minister edukacji narodowej
Marta Cienkowska – minister kultury i dziedzictwa narodowego
Jakub Rutnicki – minister sportu i turystyki