21 lipca pojadą pierwsze pociągi po zmodernizowanej linii nr 25 od Sandomierza do Chmielowa i Padwi Narodowej. To część większego projektu obejmującego również linie nr 74 i 78 od Stalowej Woli i Tarnobrzega.
Mateusz Wanat, dyrektor Regionu Południowego Centrum Realizacji Inwestycji Polskich Linii Kolejowych powiedział, że dzięki tej inwestycji z Sandomierza będzie więcej połączeń dalekobieżnych. Teraz są cztery w kierunku Warszawy i Przemyśla.
– W pierwszej kolejności oddamy odcinek do Chmielowa, co pozwoli na uruchomienie połączeń Warszawa-Przemyśl przez Sandomierz w kierunku Rzeszowa. W kolejnym etapie będą połączenia do Krakowa, kiedy oddamy odcinek od Chmielowa do Padwi Narodowej w kierunku Mielca. Pozwoli to na uruchomienie pociągów Kasztelan i Hetman jadących z Zamościa – dodał.
Pociągi do Krakowa pojadą przez Sandomierz od września tego roku. Na nowo wyremontowanej linii będzie dwóch przewoźników: Inter City i Polregio. Łukasz Nowak prezydent Tarnobrzega powiedział, że po wakacjach podpisane zostanie ponadregionalne porozumienie pomiędzy samorządami: podkarpackim, świętokrzyskim, lubelskim oraz zainteresowanymi gminami dotyczące rozszerzenia połączeń regionalnych.
– Zależy nam na tym, żeby między Rzeszowem, Tarnobrzegiem, Sandomierzem i Kielcami było dobre połączenie, bo dzisiaj, mimo że te miasta są blisko siebie, to nie są dobrze skomunikowane. Porozumienie ułatwi nam wpisanie projektu do nowej perspektywy unijnej na lata 2027-34 – stwierdził.
W ramach modernizacji linii kolejowej nr 25 wymienionych zostanie w sumie ponad 100 km torów, 85 sieci trakcyjnych, a na 50 przejazdach kolejowych poprawione zostanie bezpieczeństwo. Inwestycja realizowana jest ze środków unijnych przeznaczonych na Polskę Wschodnią.










