Młodzieżowa reprezentacja Polski z bramkarką Niną Smelcerz i rozgrywającą Julią Grzesistą z Suzuki Korony Handball Kielce w składzie, środowym meczem z Tunezją, zainauguruje Mistrzostwa Świata Kobiet do lat 20, których gospodarzem będzie chińskie miasto Jinzhong.
W kolejnych dniach biało-czerwone piłkarki ręczne zmierzą się z Chińskim Tajpej oraz Węgrami. “Pierwszy cel to wyjście z grupy, ale chcemy wygrać każdy mecz. Są to ostatnie mistrzostwa, jakie będzie miała ta grupa wiekowa. Myślę, że będzie to bardzo duże doświadczenie dla wszystkich dziewczyn” – stwierdził selekcjoner Marek Jagodziński, cytowany na oficjalnym portalu związku.
Młodzieżowa reprezentacja Polski kobiet po raz dziesiąty w historii wystąpi w mistrzostwach świata do lat 20. Największy sukces biało-czerwone osiągnęły w 1985 roku sięgając po brązowy medal w Korei Południowej. Poprzedni mundial z udziałem Polek miał miejsce w 2022 roku w Słowenii. Drużyna prowadzona przez kielczanina Pawła Tetelewskiego zakończyła turniej na 17. pozycji.
W tegorocznych mistrzostwach wystąpią 32 reprezentacje podzielone na osiem grup. Dwie najlepsze drużyny z każdej awansują do rundy głównej, natomiast zespoły z miejsc trzeciego i czwartego zagrają o Puchar Prezydenta IHF, którego stawką będzie 17. miejsce.
W obu wariantach w dalszej części turnieju Polki trafią na drużyny z Grupy H, w której znalazły się reprezentacje Chorwacji, Japonii, Norwegii oraz Wysp Owczych. Tytułu młodzieżowych mistrzyń świata bronić będzie natomiast reprezentacja Francji.
Terminarz młodzieżowej reprezentacji Polski kobiet w fazie grupowej MŚ U20:
24 czerwca, godz. 8.00: Polska – Tunezja
25 czerwca, godz. 8.00: Polska – Chińskie Tajpej
27 czerwca, godz. 8.00: Polska – Węgry










