W MSWiA odbyła się we wtorek (23 czerwca) pilna narada z udziałem szefa MSWiA Marcina Kierwińskiego oraz przedstawicieli resortów zdrowia, spraw zagranicznych, infrastruktury, energii, rodziny, pracy i polityki społecznej oraz klimatu i środowiska ws. fali upałów – poinformowało MSWiA. Zalecenia z narady trafiły do wojewodów.
Jak informowało już Radio Kielce nad Polskę nadciąga kolejna fala upałów.
„W ramach podziału zadań MSWiA wraz z RCB postawiło w stan gotowości podległe służby, w tym Straż Pożarną i Policję, które będą zwracać szczególną uwagę na zagrożenia pożarowe oraz bezpieczeństwo nad wodą. Ministerstwo Zdrowia na bieżąco monitoruje sytuację pod kątem ryzyka udarów i odwodnień, a służby medyczne są przygotowane na pomoc osobom starszym i dzieciom. Jednocześnie Ministerstwo Infrastruktury będzie monitorowało sytuację na kolei, natomiast Ministerstwo Spraw Zagranicznych zadba o pomoc dla Polaków za granicą, zwłaszcza w rejonach zmagających się z ekstremalnymi temperaturami we Francji i USA” – podało MSWiA w komunikacie.
Resort przekazał, że Ministerstwo Zdrowia rekomenduje szereg działań, które pomogą zabezpieczyć się przed upałem. „Jeśli odczuwasz objawy udaru: zawroty głowy, osłabienie, niepokój, ból głowy lub dotkliwe pragnienie, niezwłocznie zadzwoń na numer alarmowy 112. Jeśli to możliwe przenieś się w chłodne miejsce. Jeśli przyjmujesz leki skonsultuj z lekarzem ich wpływ na termoregulację. Nie zostawiaj samych w samochodzie dzieci ani zwierząt, zwracaj też uwagę na samopoczucie seniorów. Dzieci i seniorzy w miarę możliwości nie powinni wychodzić na zewnątrz. Dzieci kąp w letniej, a nie zimnej wodzie i podawaj im letnie napoje” – czytamy.
Zaapelowano, by pamiętać, że najwyższa temperatura występuję między godziną 15 a 18. „O upale można mówić, kiedy temperatura powietrza przy powierzchni ziemi przekroczy 30 stopni” – napisało MSWiA.
W komunikacie wskazano, aby ograniczyć wychodzenie na zewnątrz, a w przypadku wyjścia aby założyć lekkie, przewiewne ubrania oraz nakrycie głowy, stosować kremy z filtrem SPF. „Ogranicz opalanie oraz wysiłek fizyczny. Podczas podróży samochodem rób częste przerwy. Nie wychodź od razu na zewnątrz z klimatyzowanych pomieszczeń – może to doprowadzić do szoku termicznego” – napisano.
Dodano, by w trakcie dnia zamykać okna i zasłaniać żaluzje, otwierać okna dopiero w nocy, kiedy temperatura powietrza nieco się obniży, unikaj tłustych, wysokokalorycznych dań i spożywania alkoholu oraz – z uwagi na to, że upał sprzyja salmonelli – często i dokładnie myć ręce.
Na polecenie szefa MSWiA urzędnicy w ciągu 24 godzin przeanalizują procedury dotyczące fal upałów, które sprawdziły się w innych państwach. Zespoły robocze mają skupić się na tym, jakie dodatkowe działania profilaktyczne można wdrożyć, jak skutecznie komunikować zagrożenie obywatelom oraz które zagraniczne rozwiązania warto na stałe wpisać do polskich procedur.










