Po uzupełniającym naborze, wszystkie mieszkania powstałe w ramach inicjatywy SIM SMS w Końskich znalazły lokatorów. Podpisano już także umowy z przyszłymi mieszkańcami. Po kilkunastu latach regularnego płacenia czynszu, staną się właścicielami lokali.
SIM SMS to Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w województwie świętokrzyskim, małopolskim i śląskim. W Końskich osiedle w ramach tego programu powstaje przy ulicy Armii Krajowej.
W ostatnim naborze zainteresowanie nowymi mieszkaniami było bardzo duże. Wpłynęło niemal trzy razy więcej wniosków niż było dostępnych lokali – informuje burmistrz Końskich Krzysztof Obratański.
– Łącznie do gminy wpłynęły 32 wnioski, a pozostała część została złożona bezpośrednio w siedzibie spółki w Jędrzejowie. Jak wynika z raportu, było to łącznie 59 wniosków. Zostały one już poddane ocenie, sporządzono listę uzupełniającą i wszystkie mieszkania mają swoich przyszłych lokatorów – mówi burmistrz.
Osoby, które podpisały umowy przyznają, że własne mieszkanie to argument do pozostania w Końskich.
– W Końskich po studiach miałem być tylko na chwilę, ale założyłem firmę, a potem postanowiłem znaleźć sobie lokal, by mieć swoje własne cztery kąty. Ta decyzja sprawi, że zostanę tu dłużej – mówi Piotr, który podpisał już umowę.
– Planuję założyć rodzinę, a do tego przyda się własne mieszkanie – mówi z kolei pan Andrzej.
Przy ulicy Armii Krajowej powstają trzy budynki wielorodzinne, w których znajduje się łącznie 80 mieszkań o różnej powierzchni. Lokale przeznaczone są dla mieszkańców Końskich, którzy nie posiadają własnej nieruchomości.
Choć inwestycja zbliża się do końca, jej realizacja nie obyła się bez opóźnień. Dwa budynki mają być gotowe na przełomie czerwca i lipca, natomiast zakończenie prac przy trzecim planowane jest na październik.
– Spółka chce uzyskać pozwolenie na użytkowanie dla wszystkich budynków jednocześnie. Dlatego termin oddania do użytkowania całego osiedla zależy od budynku, przy którym prace są obecnie najmniej zaawansowane – wyjaśnia burmistrz.
Mieszkania będą miały średnio około 52 metrów kwadratowych powierzchni. Aby znaleźć się na liście lokatorów, zainteresowani musieli wnieść wkład własny. Przykładowo, dla kawalerki o powierzchni 35 metrów kwadratowych przy 30-procentowej partycypacji wkład wynosi 76 167 zł. Opłacając regularnie czynsz, mieszkańcy zyskają możliwość późniejszego wykupu lokalu na własność.
Koszt budowy osiedla to około 42 mln zł. Inwestycja finansowana jest ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego, Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa oraz Funduszu Dopłat.
SIM SMS to spółka utworzona 30 kwietnia 2021 roku przez Skarb Państwa reprezentowany przez Krajowy Zasób Nieruchomości oraz siedem samorządów z województw świętokrzyskiego, małopolskiego i śląskiego: Jędrzejów, Klucze, Końskie, Małogoszcz, Sędziszów, Staszów i Zawiercie.










