W Kielcach powstanie stacjonarne hospicjum dla dzieci. Jak informowaliśmy, inwestycji sprzeciwiali się mieszkańcy ulicy Cedzyńskiej, przy której wybudowana zostanie placówka.
W środę (24 czerwca) protestujący oraz inwestor spotkali się w Urzędzie Miasta w Kielcach i w wyniku negocjacji podpisano porozumienie o powstaniu hospicjum – informuje Sebastian Matuszczyk ze Stowarzyszenia Akcja Reakcja w Kielcach.
– W wyniku negocjacji ustaliliśmy kubaturę budynku na 375 metrów kwadratowych. Zmniejszyliśmy też wysokość budynku z 12,5 metra do 10 metrów, ale to nie zmieni funkcjonalności bryły – dodał Sebastian Matuszczyk.
W Kielcach działa już stacjonarne hospicjum dla dzieci, które znajduje się przy ulicy Mieszka I, ale jest tam maksymalnie pięć miejsc. Zdaniem księdza Stanisława Słowika, dyrektora Caritas Diecezji Kieleckiej, która prowadzi tę placówkę, to zdecydowanie za mało.
– Druga kwestia, może jeszcze ważniejsza niż liczba miejsc, jest taka, że hospicjum dla dzieci wiąże się nie tylko z pielęgnacją dzieci na łóżku. Potrzeba też rehabilitacji, działań logopedycznych, czy pomocy innych specjalistów. Do tego potrzeba jednak kolejnych pomieszczeń, których w hospicjum dla dorosłych na osiedlu Czarnów nie uda się wygospodarować. Chcemy to ulepszyć – dodał ksiądz Stanisław Słowik.
Hospicjum ma powstać na działce o powierzchni ponad 3 tysiące metrów kwadratowych. W budynku będzie 10 łóżek dla dzieci terminalnie chorych.
Budowa ma się rozpocząć w październiku i potrwać około roku.
Osoby, które chciałyby wesprzeć inwestycję powinny się kontaktować ze Stowarzyszeniem Akcja Reakcja w Kielcach.
Dobrowolne datki można również wpłacać poprzez portal Zrzutka.










