Opera „Czarodziejski flet” Wolfganga Amadeusza Mozarta w wykonaniu Warszawskiej Opery Kameralnej zainauguruje XXXII Międzynarodowy Festiwal Muzyczny im. Krystyny Jamroz w Busku-Zdrój. Na miłośników muzyki będzie czekać kilkadziesiąt koncertów oraz kawiarniane spotkania z artystami. Wydarzenie rozpocznie się 27 czerwca i potrwa do 5 lipca.
Artur Jaroń, dyrektor artystyczny festiwalu podkreśla, że w ciągu 10 dni festiwalowych będzie można usłyszeć zarówno artystów grających muzykę dawną, ale także symfoniczną i kameralną oraz zobaczyć wielkie spektakle operowe i operetkowe.
Miłośnicy twórczości Fryderyka Chopina będą mieli okazję delektować się jego utworami wykonywanymi przez znakomitych artystów.
– Będą to utwory Chopina w rozmaitych odsłonach. Wykonawcami będą, młody pianista Mateusz Dubiel, uczestnik ostatniego Międzynarodowego Konkursu Chopinowskiego i laureat dwóch edycji ogólnopolskich a także jego profesor Mirosław Herbowski oraz ulubieniec festiwalowej publiczności Piotr Pawlak. Dopełnieniem spojrzenia na twórczość Chopina będzie spektakl teatralno-muzyczny „Pani Pylińska i sekret Chopina” Erica Emmanuela Schmitta. Na scenie będzie można zobaczyć znakomitych aktorów, Dorotę Naruszewicz, Joannę Żółkowską i Kacpra Kuszewskiego. Jest on zaplanowany na wtorek 30 czerwca o godzinie 20.30 – wymienia.
Artur Jaroń dodaje, że w specjalny sposób zostanie upamiętniona patronka festiwalu Krystyna Jamroz, której 40 rocznica śmierci przypada w tym roku.
– W związku z tym jednym z najważniejszych wydarzeń będzie koncert dedykowany jej pamięci. Będzie to wykonanie Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta przez orkiestrę Filharmonii Świętokrzyskiej pod dyrekcją Jacka Rogali oraz chóru Filharmonii Śląskiej, a także znakomitych solistów: Ewy Tracz, Urszuli Kryger, Karola Kozłowskiego i Roberta Gierlacha. To jeden z największych utworów sakralnych, a zarazem jego ostatnia, niedokończona kompozycja. Tego samego dnia wieczorem, a więc 1 lipca zaplanowany jest koncert z okazji zaprzyjaźnionego z festiwalem Henryka Kluźniaka, doskonałego kompozytora muzyki filmowej. Jest twórcą muzyki między innymi do filmów Vabank i Vabank2 – zaznacza.
Sercem festiwalu będzie Busko-Zdrój, jednak powiązane wydarzenia będą się odbywać także w innych miejscach województwa.
Podczas festiwalu będzie także okazja usłyszeć światowej sławy muzyków, finalistów ostatniego Konkursu Chopinowskiego. Będą to między innymi kanadyjski pianista Kevin Chen, laureat drugiej nagrody oraz Piotr Alexewicz, polski pianista zdobywca piątej nagrody w konkursie, a także finalista Gruzin David Khrikuli. Gwiazdami festiwalu będą znakomity skrzypek Wadim Brodski oraz Bartłomiej Nizioł, zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego.
Idea organizacji festiwalu zrodziła się spontanicznie. W październiku 1987 roku na ścianie sanatorium „Krystyna” odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą Krystynie Jamroz. Uczestniczący w wydarzeniu Bogusław Kaczyński, popularyzator muzyki poważnej, zaproponował aby zorganizować festiwal muzyczny imienia wybitnej śpiewaczki. Organizacji pierwszej edycji podjął się Artur Jaroń, który później został dyrektorem festiwalu i nadzorował kolejne edycje we współpracy z Buskim Samorządowym Centrum Kultury, które jest głównym jego organizatorem.
Bilety na koncerty tegorocznej edycji festiwalu są już dostępne. Szczegóły i dokładny program można znaleźć na stronie internetowej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury.











