175 tysięcy uczniów zakończyło w piątek (26 czerwca) rok szkolny w naszym województwie. Przed nimi ponad dwa miesiące wakacji. Oficjalne wojewódzkie zakończenie roku szkolnego odbyło się w Zespole Szkół Zawodowych numer 3 w Starachowicach, czyli szkole „kultowej”, jak mówiła wiceminister edukacji Paulina Piechna –Więckiewicz. Podkreślała też, że szkolnictwo zawodowe powinno zostać wzmocnione.
– Współpracujemy z przedsiębiorcami, pracodawcami, aby przygotować młodych ludzi do wymogów przyszłości. Już wiemy, że w ciągu najbliższych lat zniknie połowa obecnych zawodów, a w ich miejsce pojawią się nowe – tłumaczyła.
Paulina Piechna-Więckiewicz mówiła też o tym, że kształcenie zawodowe powinno być dopasowane do lokalnego rynku pracy.
– Kształcenie zawodowe to nie jest plan B na życie, to może być plan A. Możliwość pełnego wykształcenia i przejścia na rynek pracy od razu po zakończeniu nauki w szkole, a potem osiągania wysokich zarobków. Co ważne – żaden etap kształcenia zawodowego nie zamyka drogi do dalszej kariery, znane są przypadki, kiedy uczeń po szkole zawodowej staje się pracownikiem naukowym – mówiła wiceminister.

Zadowolone z minionego roku szkolnego były uczennice drugiej klasy szkoły branżowej o kierunku fryzjer. Podkreślały, że nauka w szkole połączona z praktykami zawodowymi daje szansę na zdobycie ważnych umiejętności.
– Bardzo lubię strzyc i czesać, z tym wiążę swoją przyszłość. Bardzo lubię te zajęcia i na pewno nie wybrałabym innej szkoły – mówiła Nikola Dudek.
– Praktyczna nauka zawodu jest bardzo ważna, jeżeli chcemy poważnie się tym zajmować – dodała Julia Sylwanowska.

Z kolei Michał Urbański rok szkolny skończył z sukcesami sportowymi. – Jestem koszykarzem. Jeżeli się naprawdę chce, to można pogodzić naukę i treningi. Moim największym osiągnięciem było zdobycie w tym roku pierwszego miejsca w województwie w zawodach koszykarskich – mówił.
Wśród uczniów panowała też radosna atmosfera oczekiwania na wakacje.
– Wyjeżdżam ze znajomymi i rodzicami, a w wakacje oczekuję słońca i spokoju – mówili młodzi ludzie z Zespołu Szkół Zawodowych numer 3 w Starachowicach.
Do nauki wrócą 1 września.














