Poczta Polska ma być zwolniona z obowiązku wpłaty ponad 96 mln zł do Funduszu Inwestycji Kapitałowych – zakłada projekt rozporządzenia, nad którym pracuje Ministerstwo Aktywów Państwowych. Ma to zapewnić spółce pieniądze na zaplanowane inwestycje dotyczące obronności i bezpieczeństwa państwa.
Z informacji wynika, że kwota wpłaty, z której ma być zwolniona Poczta, przekracza 96 mln zł.
W efekcie zwolnienia z wpłaty Poczta Polska ma zachować środki „niezbędne do realizacji w 2026 r. zadań i projektów realizowanych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa państwa oraz bezpieczeństwa publicznego w sferze łączności”. Kancelaria premiera wskazała, że w tym roku spółka przewiduje nakłady inwestycyjne w tych obszarach przekraczające 149,3 mln zł; wliczono w to 44 mln zł nakładów za 2025 r., które firma wskazała we wniosku o zwolnienie.
Rząd miałby przyjąć projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zwolnienia spółki Poczta Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie z obowiązku wpłaty z zysku należnej za 2025 r. w II kwartale tego roku.
W 2025 r. Poczta Polska wypracowała 469 mln zł zysku netto. Wynikał on przede wszystkim z dwóch dotacji otrzymanych przez Pocztę Polską z tytułu rekompensaty kosztu netto świadczenia usług powszechnych za lata 2023 i 2024.
Poczta Polska to spółka Skarbu Państwa, największy operator pocztowy w kraju. Zgodnie z informacją przekazaną na jej stronie internetowej, firma zatrudnia 51 tys. pracowników, a dziennie obsługuje 300 tys. paczek i 3 mln listów. Ma ponad 7,5 tys. placówek.








