W Pińczowie wyłoniono laureatów i wręczono nagrody w trzecim ogólnopolskim konkursie poetyckim „O laur Adama” – imprezie wymyślonej przez poetę i regionalistę Adama Ochwanowskiego. Wraz z innymi poetami drukującymi w legendarnych miesięcznikach „Poezja” i „Twórczość”: Adamem Ziemianinem i Adamem Gwarą – ocenili ponad 180 prac, które napłynęły z całego kraju.
Pierwsze miejsce zdobyła Wioletta Szarwas ze Stanowic na Śląsku za utwór „Weki”, drugie miejsce Paweł Podlipniak z Radomia za wiersz „I jeśli jesień”, a trzecie Bogdan Nowicki ze Świętochłowic za utwór „Wierność”.
Nagrodzona pierwszą nagrodą Wioletta Szarwas twierdzi, że dziś poezja pełni głównie rolę autoterapeutyczną, dając autorowi intymną przestrzeń, którą można wypełnić wspomnieniami.
Z kolei jeden z członków jury, uznany poeta Adam Ziemianin zauważa, że dziś poezja jest niezwykle potrzebna, ale nie dla wszystkich, głównie dla ludzi wrażliwych, wyczulonych na mądre i dobre słowo.
Wyróżniono też troje poetów: Grzegorza Chwieduka, Magdalenę Cybulską i Macieja Płużka. Wyróżnienie specjalne za wiersz „Modlitwa Ewy” otrzymała poetka Klaudia Piwowarczyk.
Nagrody pieniężne dla laureatów tradycyjnie ufundował pochodzący z Ponidzia europoseł Adam Jarubas. Polityk podkreśla, że dziś poezja jest swoistą oazą promocji wartości i rozwijania wyobraźni oraz kultury dialogu, której nam dzisiaj w podzielonej Polsce bardzo brakuje.
Galę ogłoszenia wyników i wręczenia nagród poprzedził wernisaż wystawy poetycko-plastycznej Adama Ochwanowskiego i Pawła Kisielewskiego pod tytułem „Wieczory z Pawłem K.”. Później odbył się recital Tomka Wachnowskiego, a na koniec bankiet artystyczny.















