Około 100 prac prezentowanych jest na wystawie biżuterii z krzemieniem pasiastym w Instytucie Polskim w Bratysławie. Wernisaż odbędzie się dzisiaj o godzinie 17.
Autorami prac są złotnicy z całej Polski, także z województwa świętokrzyskiego. W tym gronie nie mogło zabraknąć Cezarego Łutowicza, który jako pierwszy 50 lat temu użył krzemienia pasiastego w biżuterii. Ekspozycja powstała specjalnie z okazji tego jubileuszu, a jej przygotowaniem zajęła się Lokalna Organizacja Turystyczna Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej.
Monika Olech, zastępca dyrektora Instytutu Polskiego w Bratysławie powiedziała, że krzemień pasiasty nie jest znany na Słowacji. Z jej informacji wynika, że jest to pierwsza wystawa tego kamienia w tym kraju, dlatego liczy na duże zainteresowanie.
Cezary Łutowicz stwierdził, że ekspozycja w Bratysławie to kolejny etap promocji krzemienia pasiastego. Artysta w ciągu minionego półwiecza zaprezentował swoją biżuterię w wielu krajach, na trzech kontynentach.
– Ten kamień przeszedł bardzo długą drogę od czasów neolitu, kiedy to wyrzucany był na drogi. Teraz noszą go nawet takie osobistości, jak np. królowa Belgii Matylda, dla której osobiście zrobiłem biżuterię, Victoria Beckham i Robbie Williams. Krzemień pasiasty jest marką Sandomierza, zyskał miano kamienia optymizmu. To jest typowo polski kamień, występuje tylko w jednym miejscu na świecie, właśnie u nas – dodał artysta.
Ryszarda Krzesimowska z Sandomierza, jedna z autorek biżuterii prezentowanej w Instytucie Polskim mówi, że uczestniczy w wielu krajowych i międzynarodowych wystawach, ale ta w Bratysławie jest dla niej szczególna, ponieważ dotyczy kamienia związanego wyłącznie z Ziemią Sandomierską. Jej zdaniem, ta ekspozycja może zachęcić mieszkańców stolicy Słowacji do tego, aby zainteresowani biżuterią, przyjechali zwiedzić Sandomierz i okolice.
Wystawie biżuterii towarzyszą m.in gabloty z produktami regionalnymi z województwa świętokrzyskiego. Są m.in. przetwory z jabłek i moreli, śliwka szydłowska, krówka opatowska, a także miody i sery sandomierskie.
Wystawa prezentowana będzie przez miesiąc. Dziś, z okazji tej ekspozycji, sandomierska delegacja ma spotkanie w Ambasadzie Polski w Bratysławie.