Rozwój nowoczesnych technologii umożliwia pozyskiwanie informacji oraz dzielenie się nimi na niespotykaną dotąd skalę. Wraz z szybkością rozprzestrzeniania się wiadomości pojawiła się możliwość manipulacji przekazem, przeinaczania treści, a nawet tworzenie fałszywych komunikatów.
Inwazja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę wstrząsnęła światową opinią publiczną. Wszyscy szukamy informacji o tym, co dzieje się na froncie, co dzieje się z ludźmi z zaatakowanych terenów, jak wygląda sytuacja uciekających z Ukrainy uchodźców. Doniesień medialnych jest wiele. Ale informacja to też narzędzie – nie tylko informacji, ale i dezinformacji. Ponieważ rosyjska wojna z Ukrainą toczy się na wielu frontach, musimy uważać, by nie paść ofiarami rozsiewanego celowo kłamstwa.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy umiemy oddzielić fałszywe informacje od prawdziwych?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest środa, 9 marca, 68 dzień roku.
Do końca roku pozostało 297
Wschód słońca w Kielcach: 06:05
Zachód słońca w Kielcach: 17:32
Dzień trwa 11 godzin i 26 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 3 godziny i 30 minut.
Imieniny obchodzą: Dominik, Franciszka, Katarzyna oraz Grzegorz, Kandyd, Mścisława, Przemyślibor, Samanta
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy Franciszka z wichrem po polu hasa, może sypnąć śniegiem powyżej pasa”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Polskiej Statystyki
Światowy Dzień Didżeja
Dzień Barbie
*****
ŚRODA, 9 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1551 r. – CHMIELNIK otrzymał od dziedzica Jana Olesnickiego przywilej lokacyjny (według informacji burmistrza – Franciszka Gnoińskiego – z 1820 roku akt ten miał miejsce 7 maja tego roku). Lokację potwierdził Stefan Batory 15 marca 1580 r.
1870 r. – urodził się Stanisław Pękosławski, w latach 1919-1923 wojewoda kielecki.
1919 r. – odbyły się pierwsze po odzyskaniu niepodległości wolne i demokratyczne wybory do kieleckiej rady miejskiej,
1943 r. – SAMSONÓW: odział Pawła Stępnia „Gryf” odbił między Szałasem, a Samsonowem (wzgórze Brusznia) ludzi pojmanych na roboty przymusowe. Ginie niemiecki podoficer Robert Koch. Jeszcze popołudniem tego samego dnia w Samsonowie pojawia się ekspedycja z Kielc. Niemcy zamordowali 6 osób.
1944 r. – BIELINY: Niemcy przeprowadzili aresztowania (oficjalnym powodem była przeprowadzona dzień wcześniej partyzancka akcja). Ostatecznie 20 osób zostało zamordowanych, w większości na tzw. Dołkach koło kościoła (jeden mężczyzna w ostatniej chwil uciekł). Ciała pomordowanych zostały ekshumowane w 1946 roku i uroczyście pogrzebane na miejscowym cmentarzu
ŚRODA, 9 MARCA: W POLSCE
1652 r. – umowna data wykorzystania po raz pierwszy zasady liberum veto na Sejmie.
1919 r. – ochotnicza kompania powstańców wielkopolskich wyruszyła do Małopolski, aby wziąć udział w walkach z Ukraińcami.
1936 r. – w Przytyku pod Radomiem doszło do starć ulicznych pomiędzy Polakami i Żydami.
1953 r. – w Moskwie odbył się pogrzeb Józefa Stalina; wzięły w nim udział delegacje komunistycznych partii, na czele których stali pierwsi sekretarze; PZPR reprezentował Bolesław Bierut; w trakcie pogrzebu doszło do tragedii – wyloty ulic na Plac Czerwony zostały zastawione ciężarówkami, o które napierający tłum rozgniótł kilkaset osób.
1968 r. – na Politechnice Warszawskiej odbył się wiec wyrażający poparcie dla studentów UW i potępiający brutalne działania milicji; w odpowiedzi na kłamliwe informacje prasy dotyczące studenckich protestów palono gazety i wznoszono okrzyki „Prasa kłamie!”.
1985 r. – w Warszawie spłonął gmach Teatru Narodowego,
1990 r. – W obserwatorium meteorologicznym na Śnieżce zmierzono rekordową w Polsce prędkość porywu wiatru (346 km/h).
2012 r. – Adam Bielecki i Janusz Gołąb dokonali pierwszego zimowego wejścia na ośmiotysięcznik Gaszerbrum I.
ŚRODA, 9 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 15:00 – Warszawa: zaplanowano konferencję prasową prezesa Narodowego Banku Polskiego Adama Glapińskiego poświęconą ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce