Rząd przyjął projekt specustawy dotyczący pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Dokument zakłada m.in. utworzenie rezerwy celowej. Pomoc dla osób przyjmujących uchodźców ma wynieść ok. 1,2 tys. zł przez pierwsze dwa miesiące.
Projekt zakłada także, jednorazowy zasiłek dla uchodźców, w kwocie 500 zł na podstawowe zakupy. Ustawa ma regulować kwestie studiów, pracy i opieki medycznej obywateli Ukrainy.
Poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości liczy na to, że specustawa dotycząca pomocy dla uchodźców, zostanie przyjęta przez Sejm jeszcze w tym tygodniu. Jak zaznacza, taka regulacja jest koniecznością.
– Władze publiczne muszą wiedzieć w jaki sposób organizować wieloaspektową pomoc dla Ukraińców i na co wydawać środki. Ustawa przewiduje regulacje dotyczące rynku pracy, rozwiązywania problemów oświatowych czy kwestii związanych z pomocą społeczną. Chodzi przede wszystkim o to, aby Ukraińcy mogli w naszym kraju szybko się asymilować. To konieczność chwili, jestem przekonany, że uda się uchwalić tę ustawę ponad podziałami politycznymi – ocenia.
Marzena Okła-Drewnowicz, wiceprzewodnicząca Platformy Obywatelskiej zaznacza, że do współpracy nad projektem ustawy dotyczącym pomocy dla uchodźców nie trzeba nikogo przekonywać. Jak zaznacza, nad tym projektem pracujemy wszyscy razem ponad wszelkimi podziałami.
– Cieszę się także, że głosy opozycji są już na tym etapie wysłuchiwane. Chodzi między innymi o wsparcie i pomoc dla osób, które zdecydowały się przyjąć uchodźców. W ubiegły piątek podczas zespołu parlamentarnego ds. pomocy humanitarnej odbyliśmy spotkanie z ministrem Dworczykiem, który zadeklarował, że takie wsparcie będzie możliwe. Oficjalnie w projekcie tego jeszcze nie ma, jednak liczymy, że środki finansowe otrzymają także osoby, które pod swój dach przyjęły uchodźców wojennych – dodaje.
Swoje poprawki do projektu ustawy zamierzają złożyć przedstawiciele Nowej Lewicy ocenia poseł Andrzej Szejna, wiceprzewodniczący ugrupowania.
– Będą one dotyczyć m.in. rozszerzenia zakresu pomocy dla uchodźców. Ten projekt już w tym momencie jest niezwykle potrzebny, tak jak każda pomoc humanitarna dla Ukrainy. Niezależnie od tej ustawy, będę apelował do rządu o to, aby zawieszając wszelkie spory z Unią Europejską, sięgnął po unijne fundusze. Te pieniądze dodatkowo możemy na ten cel wykorzystać – mówi.
W ocenie posła Czesława Siekierskiego, świętokrzyskiego parlamentarzysty Polskiego Stronnictwa Ludowego, w tej ustawy opozycja będzie merytorycznie współpracować z rządem, po to aby stworzyć jak najlepsze rozwiązania prawne.
– Chodzi między innymi o wsparcie samorządów, tak aby zapewnić Ukraińcom nie tylko doraźne potrzeby socjalne i mieszkaniowe. Te osoby, które zdecydują się pozostać w Polce muszą w miarę normalnie funkcjonować także w zakresie edukacji najmłodszych, a także zapewnienia dostępu do rynku pracy dla dorosłych-wyjaśnia.
Specustawą dotyczącą wsparcia i pomocy dla uchodźców z Ukrainy ma trafić pod obrady Sejmu jeszcze w tym tygodniu.