Czy wiemy, co znaczy, gdy syrena alarmowa emituje ciągły, modulowany dźwięk przez jedną minutę? Co spakować na wypadek konieczności szybkiego opuszczenia domu?
Zapomnieliśmy o wojnie, ale ostatnie wydarzenia pokazują, ze pokój to kruchy stan. Mamy zawodową wyszkoloną armię, jesteśmy członkami NATO, ale czy powinno być – choć krótkie szkolenie wojskowe dla każdego obywatela? Czy w szkołach powinno być, jak kiedyś, Przysposobienie Obronne?
Zapraszamy do godziny 9.00. Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
CZY POWINNO BYĆ SZKOLENIE WOJSKOWE DLA KAŻDEGO OBYWATELA?
- TAK (83%)
- NIE (17%)
*****
Dziś jest poniedziałek, 7 marca, 66 dzień roku.
Do końca roku pozostało 299
Wschód słońca w Kielcach: 06:09
Zachód słońca w Kielcach: 17:28
Dzień trwa 11 godzin i 18 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 3 godziny i 23 minuty.
Imieniny obchodzą: Felicyta, Teresa, Tomasz oraz Bazyli, Efrem, Elpidia, Elpidiusz, Eubul, Eugeniusz, German, Morzysław, Nadmir, Paweł, Perpetua, Teofilakt
*****
Przysłowie na dziś:
„Kiedy w marcu deszczu wiele, nieurodzaj zboża ściele”
*****
Nietypowe święta:
Światowy Dzień Tenisa
Dzień Płatków Śniadaniowych
*****
PONIEDZIAŁEK, 7 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1853 r. – w Łagiewnikach zmarł gen. Kazimierz Tański, weteran wojen napoleońskich, kawaler Orderu Legii Honorowej, właściciel Chmielnika. Ceremonia pogrzebowa rozpoczęła się 11 marca wieczorem, od przewiezienia ciała do Chmielnika. Pogrzeb odbył się 12 marca rano. Generał został pochowany w podziemiach kościoła w Chmielniku, a następnie przeniesiony na cmentarz parafialny.
1864 r. – Szczecno: w okolicach miejscowości oddział powstańców pod dowództwem Zaremby starł się z Moskalami,
1944 r. – w Cisowie koło Daleszyc miała miejsce czwarta już koncentracja oddziału partyzanckiego „Wybranieccy”. Przez zimę poszczególne drużyny działały samodzielnie. Oddział był wizytowany przez Komendanta Obwodu Kielce.
PONIEDZIAŁEK, 7 MARCA: W POLSCE
1280 r. – rycerstwo polskie pod wodzą księcia Leszka Czarnego wyruszyło z Krakowa z wyprawą odwetową na Ruś.
1919 r. – w walkach z Ukraińcami pod Torczynem zginął ppłk Leopold Lis-Kula (ur. 11 listopada 1896 r.), jeden z najwybitniejszych oficerów strzeleckich, Legionów Polskich i Wojska Polskiego.
1941 r. – oskarżony o kolaborację z Niemcami aktor Igo Sym został zastrzelony w swym mieszkaniu w Warszawie z wyroku Wojskowego Sądu Specjalnego ZWZ.
1945 r. – NKWD aresztowało komendanta antykomunistycznej organizacji „Nie” gen. Augusta Emila Fieldorfa ps. „Nil”.
1949 r. – z rozkazu władz komunistycznych w więzieniu na Rakowieckiej w Warszawie został zamordowany płk Hieronim Dekutowski ps. „Zapora” (ur. 24 września 1918 r.), Cichociemny, legendarny dowódca AK, Delegatury Sił Zbrojnych i Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” na Lubelszczyźnie.
1953 r. – Katowice i województwo katowickie zostały przemianowane na Stalinogród i województwo stalinogrodzkie. A Pałac Kultury i Nauki w Warszawie otrzymał imię Józefa Stalina.
PONIEDZIAŁEK, 7 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Białystok, godz. 10:00 – konferencja prasowa z udziałem wiceministra edukacji Dariusza Piontkowskiego i podlaskiej kurator oświaty dotycząca udzielanej pomocy dzieciom i młodzieży – uchodźcom z Ukrainy.
Warszawa, godz. 11:00 – uruchomienie dziennego punktu opieki nad dziećmi z Ukrainy oraz bezpłatnej pomocy psychologicznej dla najmłodszych uchodźców, z udziałem m.in. członka zarządu województwa mazowieckiego Elżbiety Lanc.
Kalisz, godz. 14:00 – minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg weźmie udział w otwarciu Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu.
Warszawa, godz. 20:00 – Koncert Urodzinowy Sinfonii Varsovii – Solidarni z Ukrainą, za fortepianem zasiądzie Martín García García, orkiestrę poprowadzi maestro Aleksandar Marković.