Czy każdy kto chce pomóc, może to zrobić? Co państwo mogą zaoferować i czy państwo wiedzą jak to zrobić?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest czwartek, 3 marca, 62 dzień roku.
Do końca roku pozostało 302
Wschód słońca w Kielcach: 06:18
Zachód słońca w Kielcach: 17:22
Dzień trwa 11 godzin i 3 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 3 godziny i 7 minut.
Imieniny obchodzą: Kunegunda, Teresa, Tycjan oraz Agrypin, Asteriusz, Eutropiusz, Gerwin, Gerwina, Hieronim, Innocenty, Jakub, Kleonik, Kleonika, Kolumba, Marcjusz, Maryn, Maryniusz, Samuel, Teodor, Tycjana, Wirzchosława
*****
Przysłowie na dziś:
„Czasem i w marcu, zetnie wodę w garncu”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Pisarzy
Światowy Dzień Dzikiej Przyrody
Światowy Dzień Słuchu
*****
CZWARTEK, 3 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1915 r. – żołnierze Pierwszej Brygady Legionów Polskich Józefa Piłsudskiego zajęli pozycje bojowe w okopach na linii frontu nad Nidą. Oddziały Piłsudskiego zajmowały odcinek od Chojn (koło Imielnicy) do Pawłowic. Walki trwały do 10 maja.
2000 r. – w Alei Zasłużonych warszawskiego cmentarza na Powązkach pochowano pochodzącego z Mikułowic w powiecie opatowskim generała Franciszka Kamińskiego, komendanta głównego Batalionów Chłopskich, a później członka Komendy Głównej AK.
CZWARTEK, 3 MARCA: W POLSCE
1831 r. – Powstanie Listopadowe: zwycięstwo oddziału gen. Józefa Dwernickiego nad Rosjanami w bitwie pod Kurowem.
1907 r. – w Wiedniu odbył się I Zjazd PPS-Frakcji Rewolucyjnej kierowanej przez Józefa Piłsudskiego.
1918 r. – w Brześciu Litewskim zawarty został traktat między bolszewicką Rosją a Niemcami, Austro-Węgrami, Turcją i Bułgarią. Oznaczał on wycofanie się Rosji z I wojny światowej.
1919 r. – utworzono Kurię Biskupią Wojsk Polskich.
1921 r. – Polska zawarła układ z Rumunią o wzajemnej pomocy militarnej w razie ataku ze strony Rosji.
1922 r. – Marszałek Józef Piłsudski przewodniczył grze wojennej w Twierdzy Brzeskiej, w której wzięli udział czołowi dowódcy Wojska Polskiego (m.in. gen. Edward Śmigły-Rydz i gen. Stanisław Haller).
1948 r. – przed Rejonowym Sądem Wojskowym w Warszawie rozpoczął się proces rotmistrza Witolda Pileckiego; oficera ZWZ-AK, który w 1940 r. dobrowolnie poddał się aresztowaniu i wywózce do Auschwitz, aby zdobyć informacje o obozie; po ucieczce z Auschwitz walczył w Powstaniu Warszawskim; komunistyczny sąd skazał rotmistrza na karę śmierci; wyrok wykonano 25 maja 1948 r.
1986 r. – w Warszawie przed Sądem Wojewódzkim rozpoczął się proces kierownictwa Konfederacji Polski Niepodległej (KPN). Na ławie oskarżonych zasiedli: Leszek Moczulski, Krzysztof Król, Adam Słomka, Andrzej Szomański oraz Dariusz Wójcik.
2001 r. – trzy kasjerki i ochroniarz zostali zastrzeleni podczas napadu na filię Kredyt Banku przy ul. Żelaznej w Warszawie.
2011 r. – Adam Małysz ogłosił zakończenie kariery sportowej.
CZWARTEK, 3 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
# # #
Dziś Sejm wznowi przerwane w ubiegłym tygodniu obrady. Posłowie zajmą się rządowym projektem ustawy o obronie ojczyzny, który zakłada szybszy niż w obecnej ustawie o modernizacji i finansowaniu armii udział wydatków na obronność w PKB; poziom 2,3 proc. ma zostać osiągnięty w roku 2023 (a nie w 2024 r.); osiągnięcie poziomu 2,5 proc. planuje się w roku 2026, a nie – jak zakłada obecna ustawa o modernizacji – począwszy od roku 2030. Jako źródła finansowania wydatków obronnych wskazano – poza budżetem państwa – Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego – oraz przychody ze zbycia akcji lub udziałów spółek przemysłowego potencjału obronnego.
Posłowie mają zająć się także projektem dotyczącym uproszczenia formalności przy przekazywaniu uzbrojenia, którymi zajmowały się komisje gospodarki i rozwoju oraz obrony narodowej.
Planowane jest także przyjęcie przez aklamację stanowiska Sejmu w sprawie poparcia członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej. W Sejmie złożono trzy projekty takiej uchwały zgłoszone przez PiS, Lewicę i Koalicję Polską-PSL.
W porządku obrad ma też znaleźć się projekt dotyczący uproszczenia formalności przy przekazywaniu uzbrojenia, gdy końcowym użytkownikiem tego uzbrojenia ma być inne państwo. Sejmowe komisje gospodarki i rozwoju oraz obrony narodowej w środę przyjęły projekt ustawy.
Posłowie mają też głosować nad wnioskiem o skierowanie do komisji rządowego projektu ustawy o zasadach realizacji zadań finansowanych ze środków europejskich w perspektywie finansowej 2021-2027. Projekt ustawy przedłożony przez ministra funduszy i polityki regionalnej – jak informowało CIR – zawiera przepisy, które umożliwią wydanie przez Polskę środków z nowego budżetu wieloletniego UE oraz ze środków unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności.
# # #
Dziś po południu z inicjatywy prezydenta Andrzeja Dudy ma się odbyć spotkanie prezydenta z samorządowcami. O tej inicjatywie prezydent poinformował w środowym orędziu związanym z trwającą agresją rosyjską na Ukrainę; przekazał, że zaprosił na to spotkanie także swojego kontrkandydata z wyborów prezydenckich, prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego.
# # #
Premier Rumunii Nicolae Ciuca wraz z rumuńską delegacją przyjeżdża dziś do Warszawy, gdzie rano weźmie udział w polsko–rumuńskich konsultacjach międzyrządowych. Wśród tematów narady mają być m.in. relacje dwustronne, sprawy z agendy UE i polityki regionalnej, a także kwestie bezpieczeństwa i obrony, związane z agresją Rosji na Ukrainę.
Ciuca mówił wczoraj, że władzom Rumunii zależy na wzmocnieniu wschodniej flanki NATO oraz na usprawnieniu pomocy dla ukraińskich uchodźców. Z kolei rzecznik polskiego rządu Piotr Müller zwrócił uwagę, że Polska i Rumunia to dwa największe państwa wschodniej flanki NATO, które od lat zbieżnie oceniają rosyjskie zagrożenie oraz znaczenie współpracy transatlantyckiej dla wzmacniania bezpieczeństwa europejskiego.
Po południu z rumuńskim premierem spotka się także prezydent Andrzej Duda.