Dziś Środa Popielcowa, która w Kościele Katolickim rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu, poprzedzającego najważniejsze dla katolików święta Zmartwychwstania Pańskiego.
W tym dniu, wierni gromadzą się w kościołach, gdzie ich głowy są posypywane popiołem, na znak rozpoczęcia okresu postu, jałmużny i modlitwy. Popiół jest otrzymywany ze spalonych palm, święconych w Niedzielę Palmową.
W tym roku ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę i wojnę w tym kraju, Środa Popielcowa ma szczególny wymiar. Papież Franciszek zaapelował, aby na całym świecie był to dzień modlitwy i postu w intencji pokoju. W całej Polsce, także w diecezji kieleckiej, przed kościołami ponownie odbędą się dziś zbiórki na rzecz pomocy Ukrainie.
W Środę Popielcową katolicy są zobowiązani do postu ścisłego, który obowiązuje dwa razy w roku. Tego dnia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych oraz post ścisły, czyli ograniczenie posiłków do trzech w ciągu dnia, w tym dwóch mniejszych i jednego do syta. Do zachowania postu ścisłego są zobowiązane osoby między 18. a 60. rokiem życia. Wielki Post to czas, w którym katolicy nie organizują i nie uczestniczą w zabawach.
Środa Popielcowa została ustanowiona przez papieża Urbana II w XI wieku.