W Starachowicach uroczystości upamiętniające żołnierzy podziemia niepodległościowego rozpoczęły się o godz. 10.00 mszą świętą w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych.
Uczestniczyli w niej uczniowie, mieszkańcy miasta i kombatanci. Jak mówili, obecność w tym miejscu jest hołdem, złożonym Żołnierzom Niezłomnym.
Henryka Zielińska, wdowa po Tadeuszu Zielińskim ps. „Mały”, żołnierzu Antoniego Hedy „Szarego” mówiła, że przychodzi na uroczystości, aby wspominać żołnierzy, którzy oddawali życie za wolną Polskę. Uczestniczy we wszystkich wydarzeniach, aby świadczyć o ich odwadze i miłości do Ojczyzny.
Poseł Agata Wojtyszek przypomniała z kolei, że Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w tym roku nabiera szczególnego wymiaru.
– Żołnierze podziemia niepodległościowego nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej, aby wywalczyć prawdziwą wolność dla kraju. Dziś za naszą wschodnią granicą wielu mężczyzn i kobiet walczy o swoją wolność. Dla nas to kolejna lekcja tego, abyśmy szanowali dobro, jakim jest życie w wolnym kraju bez wojny.
W uroczystościach uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych struktur Prawa i Sprawiedliwości. Rada Danuta Krępa zaznaczała, że obecna sytuacja na świecie jest podobna do tej, z którą mierzyli się Polacy walczący z Sowietami.
– My pamiętamy, jak Związek Radziecki postępował z naszymi bohaterami, dlatego dziś wspominamy zarówno Żołnierzy Niezłomnych, jak i przekazujemy wsparcie walczącym Ukraińcom.
Wśród młodzieży, która brała udział w spotkaniu, byli przedstawiciele wielu szkół podstawowych i średnich ze Starachowic, władze miasta, harcerze i przedstawiciele grup patriotycznych. Maja Kaniowska z klasy mundurowej ZDZ im Wojska Polskiego w Starachowicach jest dowódcą oddziału reprezentacyjnego swojej szkoły. Jak mówiła większość jej kolegów, swoją przyszłość wiąże z wojskiem i teraz przygotowują się do przyszłej służby.
– Uczymy się nie tylko zasad bycia żołnierzem, ale też kształtujemy swoje charaktery, aby w razie potrzeby stanąć do walki o swój kraj. Zdajemy sobie sprawę, że taka sytuacja może się w przyszłości wydarzyć.
Uroczystość zakończyła się złożeniem kwiatów przez tablicą poświęconą żołnierzom podziemia niepodległościowego, która znajduje się w Panteonie Wielkich Polaków przy kościele Wszystkich Świętych w Starachowicach.