W Sandomierzu uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbyły się na cmentarzu katedralnym przy symbolicznej mogile ppłk Antoniego Wiktorowskiego ps. Kruk.
Był on najpierw komendantem obwodu Armii Krajowej w Sandomierzu, a następnie dowódcą 2 Pułku Piechoty Legionów. Został aresztowany w Wielkanoc 1945 roku. Do tej pory nie wiadomo gdzie został zamordowany.
Burmistrz Sandomierza Marcin Marzec przypomniał postać ppłk Wiktorowskiego i jego zaangażowanie w walkę. Stwierdził, że nie sposób dzisiejszej sytuacji na Ukrainie, nie porównać do walki jaką żołnierze podziemia antykomunistycznego toczyli w latach 40. i 50-tych w naszym kraju, a ich głównym celem było to, aby Polska była suwerenna.
– Nasi sąsiedzi walczą o to dzisiaj. Jesteśmy razem z Ukraińcami, pomagamy im i modlimy się za nich. Mamy nadzieję, że ich poświęcenie doprowadzi do zwycięstwa narodu ukraińskiego nad wrogiem – dodał burmistrz Marcin Marzec.
Janusz Jakubowski, prezes sandomierskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej powiedział, że dzisiejsze obchody to wielkie święto, obchodzone od niedawna, bo wcześniej nie można było mówić o żołnierzach niezłomnych.
– Oni nie mogli pogodzić się z narzucona nam władzą, przyniesiona na bagnetach. Teraz, gdy widzimy co dzieje się na Ukrainie ich bohaterskość jest tym bardziej godna podkreślenia – dodał.
Robert Piwko z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach powiedział, że jest to wielowymiarowe święto ze względu na wartość historyczną , ale to również data skłaniająca do refleksji m.in. pod kątem pracy i wysiłku włożonego w odkłamywanie historii zafałszowanej w okresie Polski Ludowej. W tym dniu oddajemy przede wszystkim hołd bohaterom, którzy ponosili najwyższe ofiary, broniąc niepodległości Polski – stwierdził przedstawiciel IPN.
Odnosząc się do uroczystości przy mogile żołnierza niezłomnego Robert Piwko powiedział, że jest to ważne miejsce na mapie Sandomierza ponieważ każde miasto, każda społeczność lokalna ma swojego bohatera, przez pryzmat którego chylimy czoła szerszej grupie osób zaangażowanych w imię słusznej sprawy.
W uroczystościach uczestniczyły władze miasta i powiatu, przedstawiciele służb mundurowych i organizacji kombatanckich, Wojsko Polskie ze sztandarem 2 Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej, terytorialsi oraz młodzież szkolna z pocztami. Po przemówieniach okolicznościowych delegacje złożyły wiązanki kwiatów na mogile ppłk Antoniego Wiktorowskiego.
O godzinie 18 w kościele św. Józefa odbędzie się msza święta w intencji ojczyzny oraz żołnierzy niezłomnych. Natomiast o godzinie 20 w kinie Starówka odbędzie się emisja spektaklu telewizyjnego pt. „Golgota Wrocławska” dotyczącego tego, co działo się w Polsce w latach 40-tych i 50-tych.
Inicjatorem organizowania uroczystości w dniu 1 marca przy mogile żołnierza niezłomnego Antoniego Wiktorowskiego jest poseł PiS Marek Kwitek, który uważa, że takich bohaterów jak on należy przywracać do pamięci sandomierzan.