Dziś Dzień Żołnierzy Wyklętych. Dzisiaj czcimy żołnierzy niezłomnych – żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy walczyli o naprawdę wolną Polskę z Niemcami i potem z reżimem nie mniej okrutnym – komunistycznym Związkiem Radzieckim. Przez ponad 40 lat byliśmy uczeni w szkołach, że niezłomni żołnierze podziemia niepodległościowego, wyklęci przez reżim komunistyczny, to byli bandyci.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy dzisiaj – oddając im sprawiedliwość, stając w obliczy prawdy o Rosji, która stara się podporządkować sobie Ukrainę – możemy naprawić wyrządzone im szkody?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 1 marca, 60 dzień roku.
Do końca roku pozostało 310
Wschód słońca w Kielcach: 06:22
Zachód słońca w Kielcach: 17:18
Dzień trwa 10 godzin i 56 minuty i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 3 godziny.
Imieniny obchodzą: Albin, Antonia, Dawid oraz Aldona, Antoni, Budzisław, Eudokia, Eudoksja, Feliks, Herakles, Herkulan, Herkules, Joanna, Józef, Leon, Leona, Radosław, Switbert
*****
Przysłowie na dziś:
„Jeśli zapusty pogodne bywają, Świąt wielkanocnych tak się spodziewają”
*****
WTOREK, 1 MARCA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1615 r. – zmarł Jan Płaza z Mstyczowa, żupnik chęcińki zajmujący się na polecenie króla Zygmunta III Wazy poszukiwaniem i eksploatacją kruszców na terenie starostw chęcińskiego i radoszyckiego, autor ordynacji górniczej z 1608 r. regulujące kwestie prawne związane z pracą świętokrzyskich górników
1854 r. – zmarł Tomasz Kantorbery Tymowski ( urodzony w Łapczynej Woli koło Kluczewska), poseł na Sejm Królestwa Polskiego, działacz Wielkiej Emigracji, autor patriotycznych wierszy.
1864 r. – Rosjanie aresztowali i wywieźli na Syberię księdza Jana Chryzostoma Dąbrowskiego. Urodzony w Bodzentynie ksiądz podczas swojej posługi kapłańskiej w Kunowie dał się poznać jako organizator patriotycznych manifestacji. Z zesłania ksiądz wrócił schorowany po sześciu latach.
1964 r. – przed ingresem na arcybiskupstwo krakowskie, Karol Wojtyła odwiedził Jędrzejów, aby pomodlić się przed ołtarzem ze szczątkami błogosławionego Wincentego Kadłubka.
WTOREK, 1 MARCA: W POLSCE
1681 r. – Król Jan III Sobieski wydał dekret zakazujący prawosławnym publicznego manifestowania swej wiary i domagania się zwrotu przejętych przez unitów cerkwi i klasztorów.
1794 r. – w Teatrze Narodowym w Warszawie odbyła się premiera wodewilu Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale z muzyką Jana Stefaniego do libretta Wojciecha Bogusławskiego.
1937 r. – uruchomiono rozgłośnię radiową Warszawa II.
1947 r. – w Starym Teatrze w Krakowie odbył się debiut sceniczny Gustawa Holoubka.
1951 r. – w więzieniu mokotowskim wykonano wyroki śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce.
1973 r. – na antenie Programu I Polskiego Radia ukazało się premierowe wydanie porannego magazynu „Sygnały dnia”.
1982 r. – premiera komedii kryminalnej Vabank w reżyserii Juliusza Machulskiego.
1991 r. – założono Związek Strzelecki „Strzelec” Organizacja Społeczno-Wychowawcza.
2011 r. – po raz pierwszy obchodzono święto państwowe Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
WTOREK, 1 MARCA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 12:00 – Warszawa: otwarcie wystawy monet kolekcjonerskich NBP z serii „Wyklęci przez komunistów Żołnierze Niezłomni” (X Pawilon)
Godz. 20:00 – Warszawa: oddanie hołdu pod Ścianą śmierci w godzinie zamordowania członków IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, z udziałem m.in. szefa UdSKiOR Jana Józefa Kasprzyka