We wtorek (1 marca) odbędą się główne uroczystości Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczną się mszą świętą w intencji żołnierzy wyklętych w kieleckiej Bazylice Katedralnej. W regionie świętokrzyskim zaplanowano szereg wydarzeń.
POWIAT KIELECKI
KIELCE
Kielce upamiętnią po raz kolejny bohaterów antykomunistycznego podziemia. W obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaangażują się władze wojewódzkie, ratusz, kielecka delegatura Instytuty Pamięci Narodowej oraz wojsko.
PROGRAM OBCHODÓW NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH – KIELCE (wtorek 1 marca)
godz. 9.00: Bazylika Katedralna: msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych
godz. 10.00: uroczystości przed Pomnikiem Armii Krajowej:
– wciągnięcie Flagi Narodowej na maszt, odegranie Hymnu Państwowego;
– modlitwa za Żołnierzy Wyklętych;
– Apel Pamięci;
– salwa honorowa;
– ceremonia złożenia wieńców i wiązanek;
– Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
godz. 11.00: złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim.
godz. 11.30: Cmentarz Kielce-Piaski: złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, NSZ, WiN pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim.
WYDARZENIA ORGANIZOWANE W RAMACH NARODOWEGO DNIA PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH:
– Otwarcie wystawy „Armia Krajowa”: 28 lutego 2022 r., godz. 11, Rynek w Kielcach.
– Projekcja spektaklu „Golgota Wrocławska” we współpracy z Sandomierskim Centrum Kultury: 1 marca 2022 r., Kino „Starówka” w Sandomierzu
– Projekcja spektaklu „Golgota Wrocławska” (pokaz dla szkół): 4 marca 2022 r., Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach
– Prezentacja wystawy „Łukasz Ciepliński”: marzec 2022 r., Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Kielcach, ul. Warszawska 5
– Promocja komiksu „Wilcze tropy” o Antonim Hedzie „Szarym”: marzec 2022 r., Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Kielcach
– Gra miejska Action Track „Uskok, Inka, Zagończyk… – poznaj historie Wyklętych”: Kielce, 1-7 marca 2022 r.
– Zapalenie zniczy w miejscach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych: marzec 2022 r.
– 1 marca, godz. 18, WDK – zaprezentowany zostanie spektakl pt. „Nie opłakała ich Elektra, nie pogrzebała Antygona” poświęcony Danucie Siedzikównie (ps. „Inka”).
– 6 marca, godz.12, kielecki Rynek – wystartuje Bieg Tropem Wilczym na trasie 10 km. Meta będzie w tym samym miejscu. Organizatorzy: Fundacja Wolność i Demokracja, Urząd Miasta w Kielcach i Stowarzyszenie sieBiega (regulamin biegu jest dostępny na stronie ratusza).
BIELINY
W ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, 1 marca (wtorek), o godz. 17 w kościele pw. św. Józefa Oblubieńca NMP w Bielinach odbędzie się msza św. sprawowana za wszystkich, którzy oddali życie w obronie Ojczyzny, szczególnie za żołnierzy drugiej konspiracji niepodległościowej.
CHĘCINY
Rajd Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się 5 marca w gminie Chęciny. Trasa będzie liczyła ok. 14 km. W trakcie przejazdu uczestnicy zatrzymają się przy pomnikach pamięci. Uczestnicy spotkają się 5 marca o godzinie 10 na Rynku Górnym w Chęcinach. 14-kilometrowy rajd będzie wiódł głównie drogami gruntownymi i ścieżkami leśnymi do szkoły podstawowej w Bolminie. Tam rozdane zostaną pamiątkowe medale. Odbędą się także konkursy z nagrodami. Podczas przejazdu, cykliści zatrzymają się przy pomnikach pamięci, m.in. przy cmentarzu wojennym w Bolminie. W drogę powrotną do Chęcin zapewniony jest autokar. Zapisy przyjmowane są do 1 marca 2022 r. do godz. 15.00 poprzez email: sekretariat@ckis.checiny.pl lub telefonicznie 41 315 10 97.
6 marca, Park Etnograficzny w Tokarni – X Bieg Tropem Wilczym. Godz. 14 – bieg na dystansie honorowym 1963 m, godz. 14.30 – bieg główny na dystansie 7 km. Muzeum Wsi Kieleckiej organizuje też Bieg Tropem Wilczym w Michniowie, początek o godz. 12.
MNIÓW
Bieg pamięci Żołnierzy Wyklętych odbędzie się 6 marca. Przedsięwzięcie zostanie zorganizowane na terenie dawnej kopalni piasku w Zaborowicach. W programie przewidziano bieg dla dzieci, bieg dla wszystkich i nordic walking. Początek wydarzenia o godzinie 11. Na koniec przewidziano grill dla uczestników.
POWIAT KONECKI
KOŃSKIE
Wtorek (1 marca)
Godz. 10-11, 1 Maja, Końskie. Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych – złożenie kwiatów i zniczy przed tablicą pamiątkową przy byłym więzieniu Urzędu Bezpieczeństwa.
Niedziela (6 marca)
Godz. 11-14. Stadnicka Wola, Zespół Placówek Oświatowych. IV Marszobieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych – zbiórka, weryfikacja, wystąpienia zaproszonych gości (godz. 12), marszobieg na dystansie 1963 m, podsumowanie konkursu „Przywróćmy Ich Pamięć – w Hołdzie Bohaterom”, podsumowanie marszobiegu, losowanie upominków.
POWIAT JĘDRZEJOWSKI
JĘDRZEJÓW
Wtorek (1 marca)
Godz. 8.30-10. Jędrzejów. Zespół Szkół nr 2 im. Stefana Roweckiego „Grota” ul. Okrzei 63. Spotkanie z młodzieżą, prelekcja, wystawa z IPN dotycząca Żołnierzy Niezłomnych, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.
Niedziela (13 marca)
Godz. 11:30. Tropem Wilczym X Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Centrum zawodów, start oraz meta zlokalizowane będą na polanie, na której znajdowała się leśniczówka „Gaj” południowo-zachodni skraj lasu, dojazd od miejscowości Sudół. Parkowanie pojazdów na drodze technicznej obwodnicy.
OLESNO
Niedziela (6 marca)
Godz. 12 (wspólny start), Olesno – Siedem Źródeł. Bieg Tropem Wilczym – zawodnicy zmierzą się ze sobą na dystansie 1963 metrów – odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek.
POWIAT OSTROWIECKI
OSTROWIEC ŚWIĘTOKRZYSKI
W kolegiacie pw. św. Michała archanioła we wtorek, 1 marca, o godzinie 18.00 odprawiona zostanie msza św. w intencji ojczyzny i żołnierzy niezłomnych.
ĆMIELÓW
O godzinie 9.00, 1 marca, na cmentarzu parafialnym, złożone zostaną kwiaty oraz zapalone znicze.
POWIAT SANDOMIERSKI
SANDOMIERZ
W Sandomierzu Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych rozpocznie się od uroczystości na cmentarzu katedralnym o godzinie 12, przy symbolicznej mogile ppłk Antoniego Wiktorowskiego „Kruka”. W uroczystościach weźmie udział m.in. poseł PiS Marek Kwitek, władze miasta i powiatu, Wojsko Polskie, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci orz młodzież szkolna. Msza za poległych oraz w intencji ojczyzny odbędzie się o godzinie 18 w kościele św. Józefa.
Ponadto w programie jest projekcja spektaklu telewizyjnego „Golgota Wrocławska” w reżyserii Jana Komasy. To wydarzenie odbędzie się o godzinie 13 w kinie „Starówka” i poprzedzone będzie prelekcją Roberta Piwko z Delegatury IPN w Kielcach, poświęconą podziemiu antykomunistycznemu oraz funkcjonowaniu komunistycznego aparatu represji. O godzinie 20 spektakl będą mogli obejrzeć mieszkańcy.
Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych organizuje także Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sandomierzu. Uczniowie będą mieć do rozwiązania test historyczny dotyczący podziemia antykomunistycznego. Najlepsi otrzymają nagrody. Dla chętnych odbędzie się Bieg Tropem Wilczym.
POWIAT SKARŻYSKI
SKARŻYSKO-KAMIENNA
W Skarżysku w niedzielę (6 marca) odbędzie się Bieg na osiedlu Bór. Biuro zawodów będzie czynne od godz. 10, start biegu zaplanowano o godz. 12. Impreza będzie się odbywała przy altanie w lesie na Borze.
POWIAT STASZOWSKI
STASZÓW
Uroczystości z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Staszowie odbędą się w kościele św. Ducha, gdzie odprawiona zostanie msza w intencji żołnierzy podziemia niepodległościowego. Po mszy zebrani przejdą przed tablice znajdujące się w tej świątyni, poświęcone Modemu Wojsku Polskiemu oraz Armii Krajowej. Tutaj odbędą się przemówienia okolicznościowe. Jedno z nich wygłosi burmistrz Staszowa Leszek Kopeć. Delegacje władz samorządowych miasta, powiatu, organizacji i stowarzyszeń złożą wiązanki kwiatów. Przy tablicach wartę honorową zaciągną przedstawiciele Związku Strzeleckiego „Strzelec”.
Jak powiedział burmistrz Leszek Kopeć, pamięć o żołnierzach niezłomnych jest dla nas bardzo ważna, bo ginęli oni w czasach komunistycznych za naszą wolność, byli ofiarami nierównej walki. Patrząc teraz na to, co dzieje się na Ukrainie, ta pamięć nabiera szczególnego znaczenia. Trzeba uświadamiać młodemu pokoleniu, że historia może się powtarzać – stwierdził burmistrz Kopeć.
Msza z okazji Dnia Pamięci żołnierzy Wyklętych rozpocznie się o godzinie 15.00.
POWIAT STARACHOWICKI
STARACHOWICE
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Starachowicach organizuje społeczność Szkoły Podstawowej nr 2 i urząd miejski. 1 marca o godzinie 10 w kościele pw. Wszystkich Świętych odprawiona zostanie msza święta w intencji żołnierzy niezłomnych. Po niej przed tablica upamiętniającą żołnierzy podziemia niepodległościowego złożone zostaną kwiaty. W niedzielę (6 marca) odbędzie się natomiast Bieg Tropem Wilczym.
POWIAT WŁOSZCZOWSKI
DOBROMIERZ
Niedziela (6 marca)
Bieg Tropem Wilczym. Dobromierz (plac szkolny i okolice). Godz. 9.30-11. Rejestracja, wydawanie pakietów startowych (budynek szkolny); godz. 9:30-11 prezentacja wystaw i pokazy okolicznościowe, godz. 11:15 przygotowanie do startu (plac szkolny), godz. 11:30 wspólna rozgrzewka (prowadzący członkowie Stowarzyszenia „Morsomaniacy”), godz. 11:30 Kids Run, 11:35 bieg 400 m, 11:40 bieg 800 m, godz. 12 start do biegu rodzinnego 1963 m, 12:05 START Nordic Walking, godz. 12 – bieg 5 km i 5 km militarny, godz. 12:00 bieg 10 km, godz. 13:30 przybycie na metę ostatnich uczestników biegów.