Lokalna Organizacja Turystyczna Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej organizuje w Bratysławie wystawę biżuterii z krzemieniem pasiastym. Towarzyszyć jej będzie ekspozycja 15 plansz promujących Sandomierz, m.in. ze zdjęciami, w których będzie motyw kamienia optymizmu.
Wystawa, która odbędzie się w Instytucie Polskim będzie również okazją do promocji regionu świętokrzyskiego, ponieważ zaprezentują się na niej kopalnia neolityczna Krzemionki Opatowskie oraz szlak rowerowy Green Velo.
Jak powiedziała Katarzyna Batko, dyrektor Lokalnej Organizacji Turystycznej Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej, wydarzenie będzie mieć szeroki wymiar, bo zostanie pokazana biżuteria 20 twórców, w tym Cezarego Łutowicza, który jako pierwszy wykorzystał krzemień pasiasty w jubilerstwie. Będą również stoiska promujące Sandomierski Szlak Jabłkowy oraz Sandomierski Szlak Winiarski. Promocja regionu odbywać się będzie także poprzez produkty regionalne, np. śliwkę szydłowską, czy opatowskie krówki. Oprócz tego Lucia Hurajova, znana słowacka aktorka filmowa będzie gościem specjalnym wystawy i zaprezentuje na sobie biżuterię z krzemieniem pasiastym.
– Myślę, że wydarzenia w Bratysławie będą preludium do naszego Festiwalu Krzemienia Pasiastego, który odbędzie się od 9 do11 września w Sandomierzu z okazji 50-lecia użycia tego kamienia w biżuterii. Mamy nadzieję, że zainteresujemy Sandomierzem i regionem media słowackie oraz branżę turystyczną, co przełoży się na liczbę turystów, którzy będą do nas przyjeżdżać – stwierdziła Katarzyna Batko.
Wystawa w Instytucie Polskim w Bratysławie odbędzie się 9 marca i potrwa do 19 kwietnia. Ekspozycja nosi tytuł „Sandomierz – Światowa Stolica Krzemienia Pasiastego”.
***
Sprostowanie
Prosimy o sprostowanie informacji zawartych w artykule pt. „Biżuteria z krzemieniem pasiastym zostanie pokazana w Bratysławie” opublikowanym 27.02.2022 r. na stronie internetowej Radia Kielce pl/wiadomosci/bizuteria-z-krzemieniem-pasiastym-zostanie-pokazana-w,154426. Zawiera on błędną informację, jakoby Krzemionki miały prezentować się na opisywanej wystawie: „Wystawa, która odbędzie się w Instytucie Polskim będzie również okazją do promocji regionu świętokrzyskiego, ponieważ zaprezentują się na niej kopalnia neolityczna Krzemionki Opatowskie oraz szlak rowerowy Green Velo”. Nasza instytucja – Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim, które opiekuje się prehistorycznymi kopalniami w Krzemionkach – nie będzie uczestniczyć w tym przedsięwzięciu. Nie udostępnialiśmy żadnych materiałów Lokalnej Organizacji Turystycznej Partnerstwo Ziemi Sandomierskiej, wspomniana organizacja nie zwracała się również do nas w sprawie współpracy ani nie poinformowała nas o przygotowywanej wystawie. Prosimy zatem o usunięcie informacji o rzekomej prezentacji Krzemionek podczas wystawy w Instytucie Polskim w Bratysławie.
Z poważaniem
Kinga Niekurzak
Dział Promocji Muzeum Historyczno-Archeologiczne w Ostrowcu Świętokrzyskim