Przedstawiciele władz samorządowych, wojewódzkich, a także mieszkańcy miasta i pasjonaci historii upamiętnili w Małogoszczu jedną z największych bitew powstania styczniowego. Nie zabrakło także słów wsparcia i deklaracji dla walczącego obecnie o swoją wolność narodu ukraińskiego.
Mariusz Piotrowski, burmistrz miasta zwrócił uwagę, że bitwa pod Małogoszczem, która rozegrała się 24 lutego 1863 roku, była jednym z najważniejszych strać powstania styczniowego.
– Powstanie styczniowe dało podwaliny pod odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku. W okolicach naszego miasta odbyła się jedna z największych i najkrwawszych bitew tego zrywu niepodległościowego. Jest to dla nas ważny dzień także dlatego, że solidaryzujemy się z Ukraińcami, którzy znajdują się w podobnej sytuacji. 159 lat temu nasi przodkowie walczyli o upragnioną wolność. Dziś przed tym samym wyzwaniem stoi na naród ukraiński – zauważył burmistrz.
Biorący udział w uroczystościach wicemarszałek województwa świętokrzyskiego, Marek Bogusławski wskazał, że starcie, choć nierówne, pokazało, że Polacy są w stanie walczyć i dowodzić krocząc drogą ku wolnej ojczyźnie.
– Dziś w podobnej sytuacji znajduje się naród ukraiński. Ukraińcy teraz, tak jak i my w przeszłości prowadzą ciężkie boje o swój byt, o wolną i niepodległą Ukrainę. Jesteśmy razem z nimi – mówił.
– To, że żyjemy dziś w niepodległej Polsce zawdzięczmy m.in. bohaterom, o których dziś przypominamy – powiedział starosta jędrzejowski, Paweł Faryna.
– Ten przekaz powinien trafić przede wszystkim do młodego pokolenia, któremu potrzebne są wzorce. Jednocześnie nie jesteśmy obojętni na to, co się dzieje na wschodzie Europy. Jako samorządowcy solidaryzujemy się w tym wielkim nieszczęściu, które spadło na naród ukraiński – powiedział.
– Chcemy pomagać i robimy to jak możemy – zaznacza starosta, dodając, że władze powiatu rozpoczęły przygotowania do wielkiej zbiórki zaopatrzenia dla cywili oraz armii ukraińskiej.
– W całym powiecie jędrzejowskim, we wszystkich gminach, w piątek i sobotę, 4-5 marca przy każdym większym markecie odbędzie się zbiórka żywności, środków higieny osobistej, koców, mat do spania. Głównie dla ludzi czekających na granicy. W akcji pomogą nam koła gospodyń wiejskich oraz 116 jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej. Zebrane dary przekażemy do wojewody, który je rozdysponuje dalej – podkreśla Paweł Faryna.
Za czynny udział mieszkańców w bitwie Małogoszcz utracił prawa miejskie. Odzyskał je dopiero 1 stycznia 1996 roku.