Drylownica do wiśni, która nie niszczy owoców – to urządzenie, które opracowali naukowcy z Politechniki Świętokrzyskiej. Dzięki niemu producenci będą mieli większe możliwości przetwarzania owoców. Będzie je można np. suszyć jak winogrona na rodzynki.
Jerzy Pośpiech dyrektor Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego który kooperuje z Politechniką, mówi, że informacja o powstawaniu urządzenia wywołała duży odzew wśród producentów i rolników. Dzwonią i kontaktują się z ŚODR bo czekają na wejście drylownicy do produkcji i możliwości jej zakupu. Jednak jak zaznacza dyrektor projekt badawczy trwa do końca roku i dopiero po tym okresie sprzedawane będą licencje na produkcję, jeżeli urządzenie rzeczywiście spełni wszystkie oczekiwania i normy techniczne.
– Maszyna jest już skonstruowana wraz z modułami. Teraz czekamy na owoce by można ją było sprawdzić w praktyce. Zgodnie z założeniem drylownica będzie usuwać pestki z wiśni z wydajnością 150 kilogramów na godzinę.
Jak dodaje, innowacyjna technologia drylowania owoców miękkich, wykorzystuje ultrasoniczny nóż oraz podciśnienie, co pozwoli na usunięcie pestki z wiśni przy znacznie mniejszym naruszeniu struktury owocu. To umożliwi wykorzystanie wiśni m.in. w procesach kandyzowania czy suszenia.
– Dzięki temu obok tradycyjnych przetworów z wiśni będzie można produkować całkiem nowe nie znane na naszym rynku wiśnie suszone. Wiemy, że takie urządzenia są stosowane w Stanach Zjednoczonych, jednak nie jest powszechnie dostępne.
Prototyp drylownicy trafi do rolnika, u którego przeprowadzone zostaną badania. W przyszłym roku producenci maszyn i konstruktorzy będą mogli nabyć licencję na produkcję urządzenia od ŚODR i Politechniki Świętokrzyskiej.
Polska jest czwartym na świecie producentem wiśni. Plantatorzy narzekają jednak na niskie ceny ponieważ zwykle sprzedają owoce nieprzetworzone. Urządzenie opracowywane przez kieleckich naukowców umożliwi specjalne drylowanie wiśni co otwiera możliwości dalszego przetwarzanie owoców.
Politechnika Świętokrzyska współpracuje nad projektem ze Świętokrzyskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Modliszewicach oraz Suszarnią Owoców, Warzyw i Ziół Marii Chmielewskiej. Kierownikiem projektu jest doktor Łukasz Nowakowski.