Kielce upamiętnią po raz kolejny bohaterów antykomunistycznego podziemia. W obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaangażują się władze wojewódzkie, ratusz, kielecka delegatura Instytuty Pamięci Narodowej oraz wojsko.
– Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych doskonale wpisał się w pejzaż świąt i obchodów, które określają nasza tożsamość narodową – zaznacza wojewoda świętokrzyski, Zbigniew Koniusz, który do udziału w uroczystościach zaprasza przede wszystkim młodzież.
– Niestety z uwagi na pandemię obchody święta nie będą pełnowymiarowe. Pewne ograniczenia będą widoczne. Z pewnością zaplanowane uroczystości odbędą się w godny sposób i ze wszystkim honorami. Tak byśmy mogli należycie upamiętnić żołnierzy niezłomnych – mówi.
– Musimy pamiętać, że jest to nadal młode święto, a pomimo tego, że żyjemy już kilkadziesiąt lat w wolnej Polsce to historia żołnierzy wyklętych wciąż pozostaje wielu kwestiach nieodkryta – przypomina naczelnik Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Kielcach, Dorota Koczwańska-Kalita.
– Najważniejsze jest dla nas przywrócenie pamięci oraz pokazanie jak wyglądała polityczna rzeczywistość żołnierzy wyklętych. Dlatego większość naszych przedsięwzięć jest skierowana do młodzieży, ale z uwagi na pandemię nie możemy młodym ludziom pokazać wszystkiego, co byśmy chcieli im zaprezentować.
Niemniej jednak koronawirus powoli ustępuje dlatego zwróciliśmy się do szkół z propozycją projekcji spektaklu „Golgota Wrocławska”, który będzie można obejrzeć 4 marca w Wojewódzkim Domu Kultury.
Propozycjami propagowania wiedzy o niezłomnych będzie także komiks oraz gra miejska.
– Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto, o które wojsko walczyło od wielu lat – podkreśla dowódca 10. Świętokrzyskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej płk Piotr Hałys.
– Ci ludzi żyją wśród nas i ciągle są przykładem walki o niepodległą Polskę. Ważnie jest, by ten przekaz dotarł do młodzieży, do przyszłych pokoleń. Dlatego zachęcamy przede wszystkim właśnie młodych ludzi do czynnego uczestnictwa w tym święcie.
Jest to kluczowe zwłaszcza obecnie, w obliczu wydarzeń jakie mają miejsce na wschodniej granicy Polski i Unii Europejskiej oraz sojuszu Północnoatlantyckiego. Zapewnił, że wojsko wystawi posterunki honorowe oraz podczas mszy świętej oraz uroczystości przed pomnikiem Armii Krajowej
Szczegółowy program obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych – Kielce, 1 marca 2022 r.:
9.00: Bazylika Katedralna: msza święta w intencji Żołnierzy Wyklętych.
10.00: uroczystości przed Pomnikiem Armii Krajowej:
– wciągnięcie Flagi Narodowej na maszt, odegranie Hymnu Państwowego;
– modlitwa za Żołnierzy Wyklętych;
– Apel Pamięci;
– salwa honorowa;
– ceremonia złożenia wieńców i wiązanek;
– Pieśń Reprezentacyjna Wojska Polskiego.
11.00: złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przed ścianą straceń w byłym więzieniu kieleckim.
11.30: Cmentarz Kielce-Piaski: złożenie kwiatów przed pomnikiem poświęconym pamięci żołnierzy AK, NSZ, WiN pomordowanych przez Urząd Bezpieczeństwa w więzieniu kieleckim.
Wydarzenia organizowane w ramach Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych:
– Otwarcie wystawy „Armia Krajowa”: 28 lutego 2022 r., godz. 11.00, Rynek w Kielcach.
– Projekcja spektaklu „Golgota Wrocławska” we współpracy z Sandomierskim Centrum Kultury: 1 marca 2022 r., Kino „Starówka” w Sandomierzu.
– Projekcja spektaklu „Golgota Wrocławska” (pokaz dla szkół): 4 marca 2022 r., Wojewódzki Dom Kultury w Kielcach.
– Prezentacja wystawy „Łukasz Ciepliński”: marzec 2022 r., Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Kielcach, ul. Warszawska 5.
– Promocja komiksu „Wilcze tropy” o Antonim Hedzie „Szarym”: marzec 2022 r., Centrum Edukacyjne „Przystanek Historia” IPN w Kielcach.
– Gra miejska Action Track „Uskok, Inka, Zagończyk… – poznaj historie Wyklętych”: Kielce, 1-7 marca 2022 r.
– Zapalenie zniczy w miejscach poświęconych pamięci Żołnierzy Wyklętych: marzec 2022 r.