Jak podała Polska Agencja Prasowa Władimir Putin podpisał dekret o uznaniu separatystycznych „republik ludowych” w Donbasie.
Niedługo później Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją.
Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w poniedziałek, że Ukraina to „nieodłączna część” historii Rosji i jej przestrzeni kulturowej. Ukraińców określił jako związanych z Rosjanami więzami pokrewieństwa; nazwał ich „towarzyszami” i „bliskimi ludźmi”.
Putin mówił o tym w orędziu, w którym poinformował o uznaniu niepodległości powołanych przez separatystów w Donbasie „republik ludowych” – Donieckiej i Ługańskiej. Znaczną część orędzia poświęcił kwestiom historycznym.
Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w poniedziałek, że Ukraina mogłaby, dzięki spadkowi z czasów ZSRR, pozyskać broń jądrową. Wówczas – dodał – zmieni się zasadniczo sytuacja w Europie i sytuacja dla Rosji. Nie możemy na to nie reagować – dodał.
Wstąpienie Ukrainy do NATO byłoby – zdaniem Putina – bezpośrednim zagrożeniem dla bezpieczeństwa Rosji.
Von der Leyen: uznanie niezależności separatystycznych terytoriów przez Rosję to rażące naruszenie prawa międzynarodowego
Uznanie dwóch separatystycznych terytoriów na Ukrainie jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego – oświadczyła w poniedziałek przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen po tym, jak prezydent Rosji Władimir Putin w wygłoszonym orędziu poinformował o uznaniu niepodległości powołanych przez separatystów w Donbasie „republik ludowych” – Donieckiej i Ługańskiej.
Unia zareaguje nałożeniem sankcji na osoby zamieszane w nielegalny czyn, jakim jest uznanie „republik ludowych” Doniecka i Ługańska – zapowiedzieli w poniedziałek we wspólnym oświadczeniu przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der leyen oraz szef Rady Europejskiej Charles Michel.
„Przewodniczący Michel i przewodnicząca von der Leyen w najostrzejszych słowach potępiają decyzję prezydenta Rosji o uznaniu obszarów obwodów donieckiego i ługańskiego niekontrolowanych przez rząd na Ukrainie za niepodległe podmioty” – czytamy w oświadczeniu przesłanym mediom.
„Ten krok jest rażącym naruszeniem prawa międzynarodowego oraz porozumień mińskich. Unia zareaguje nałożeniem sankcji na osoby zamieszane w ten nielegalny czyn” – zapowiedzieli przywódcy UE.
Premier Mateusz Morawiecki:
Decyzja o uznaniu samozwańczych „republik” to ostateczne odrzucenie dialogu i rażące naruszenie prawa międzynarodowego; to akt agresji przeciwko Ukrainie, który musi spotkać się z jednoznaczną odpowiedzią w postaci niezwłocznych sankcji.
Premier wezwał do zwołania pilnego posiedzenia Rady Europejskiej ws. decyzji Rosji o uznaniu samozwańczych republik w Donbasie.
Premier Wielkiej Brytanii: uznanie republik w Donbasie to jawne naruszenie prawa międzynarodowego
Brytyjski premier Boris Johnson określił w poniedziałek uznanie przez Rosję niepodległości Donieckiej (DRL) i Ługańskiej Republiki Ludowej (ŁRL) jako jawne naruszenie prawa międzynarodowego i rażące naruszenie suwerenności i integralności Ukrainy.
„To jawne naruszenie prawa międzynarodowego. Jest to rażące naruszenie suwerenności i integralności Ukrainy. Jest to zaprzeczenie procesu mińskiego i porozumień mińskich i myślę, że jest to bardzo zły omen i bardzo mroczny znak. To kolejny sygnał, że sprawy zmierzają w złym kierunku” – powiedział Johnson zapytany w czasie konferencji prasowej poświęconej znoszeniu restrykcji covidowych w Anglii o sytuację na Ukrainie.
Prezydent Ukrainy: rozmawiałem o ostatnich wydarzeniach z Bidenem
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w poniedziałek wieczorem, że rozmawiał z prezydentem USA Joe Bidenem o „wydarzeniach ostatnich godzin”. Zaplanowano też jego rozmowę z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem.
„Omówiłem wydarzenia ostatnich godzin z prezydentem USA. Rozpoczynamy posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony” – napisał Zełenski na Twitterze.
Szef NATO potępia decyzję Rosji o uznaniu samozwańczych „republik” w Donbasie
Potępiam decyzję Rosji o uznaniu niepodległości samozwańczych „Donieckiej Republiki Ludowej” i „Ługańskiej Republiki Ludowej” – napisał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w oświadczeniu.
„To jeszcze bardziej podważa suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy, niweczy wysiłki na rzecz rozwiązania konfliktu oraz narusza porozumienia mińskie, których stroną jest Rosja” – napisał Stoltenberg.
Premier Morawiecki podwyższył stopień alarmowy z ALFA-CRP do CHARLIE-CRP
Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie, którym podwyższył stopień alarmowy dotyczący zagrożeń w cyberprzestrzeni z ALFA-CRP do CHARLIE-CRP; ma obowiązywać do 4 marca – poinformował w poniedziałek PAP pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.
„Powodem decyzji jest przede wszystkim sytuacja na Ukrainie oraz informacje o zdarzeniach, które miały miejsce w Polsce. Aby zapewnić podwyższony poziom ochrony krytycznej infrastruktury rząd zdecydował o wprowadzeniu stopnia alarmowego CHARLIE-CRP. To trzeci spośród czterech, które przewiduje ustawa” – powiedział w poniedziałek PAP Cieszyński.
Biały Dom zapowiedział sankcje w związku uznaniem przez Putina samozwańczych republik w Donbasie
Prezydent USA Joe Biden wkrótce podpisze rozporządzenie o nałożeniu sankcji zabraniających inwestycji i handlu z osobami w samozwańczych „republikach ludowych” w Donbasie – zapowiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.
Jak ogłosiła w oświadczeniu Psaki, restrykcje będą dotyczyć „nowych inwestycji, handlu i finansowania przez obywateli USA z, do i w tzw. DRL i ŁRL regionów Ukrainy”, a także potencjalnie osób działających na tych obszarach.
„Ogłosimy też wkrótce dodatkowe środki w związku z dzisiejszym rażącym naruszeniem międzynarodowych zobowiązań Rosji” – oznajmiła rzeczniczka.
Zapowiedziała, że są to osobne restrykcje wobec tych przygotowywanych na ewentualność dalszej rosyjskiej inwazji.
Szwecja, Dania i Norwegia potępiają uznanie przez Rosję separatystycznych republik w Donbasie
Szefowie dyplomacji Szwecji, Danii i Norwegii potępiają uznanie przez Rosję niepodległości separatystycznych republik ludowych w ukraińskim Donbasie – Donieckiej (DRL) i Ługańskiej (ŁRL).
„To rażące naruszenie prawa międzynarodowego i porozumień mińskich” – oświadczyła minister spraw zagranicznych Szwecji Ann Linde.
Jej duński odpowiednik Jeppe Kofod podkreślił, że „przesłanie Kremla musi być niestety postrzegane jako kolejny krok eskalacji ze strony Rosji”. Kofod wyraził żal, że nie wybrano drogi negocjacji.
Według szefowej norweskiej dyplomacji Anniken Huitfeldt uznanie przez Rosję separatystycznych republik będzie „kolejnym naruszeniem suwerenności Ukrainy”. Huitfeldt zapewniła, że Norwegia będzie wspierać Ukrainę podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.
Premier Czech: uznanie przez Putina samozwańczych republik w Donbasie to akt agresji wobec suwerennego państwa
Dla czeskich polityków uznanie samozwańczych, separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy jest pogwałceniem prawa międzynarodowego. Premier Petr Fiala napisał na Twitterze, że jest to akt agresji wobec sąsiedniego, suwerennego państwa.
„Republika Czeska opowiada się za wolną i niezależną Ukrainą” – napisał czeski premier. „Dobrze pamiętamy z naszej własnej historii, że takie działania skierowane przeciwko suwerennym państwom sąsiednim, nigdy nie prowadzą do pokoju” – ocenił Fiala. Premier stwierdził także, że Czechy popierają jednolitą reakcję Unii Europejskiej i jej partnerów.
Prezydent Francji rozmawiał z Bidenem i Scholzem
„Prezydent Emmanuel Macron potępia decyzję prezydenta Federacji Rosyjskiej o uznaniu separatystycznych regionów wschodniej Ukrainy. Jest to wyraźnie jednostronne pogwałcenie międzynarodowych zobowiązań Rosji i atak na suwerenność Ukrainy” – napisał Pałac Elizejski w komunikacie wydanym w poniedziałek wieczorem.
„Prezydent Francji wzywa do zwołania nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz przyjęcia ukierunkowanych sankcji europejskich” – dodał.
Wcześniej Macron przewodniczył posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Następnie odbył wideokonferencję z prezydentem USA Joe Bidenem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem.
Rzecznik rządu RP: przed chwilą zostało skierowane formalne pismo do przewodniczącego Rady Europejskiej o zwołanie szczytu UE
Przed chwilą zostało skierowane formalne pismo do przewodniczącego Rady Europejskiej o zwołanie szczytu UE – poinformował w poniedziałek rzecznik rządu Piotr Müller. Premier RP będzie rozmawiał ze swoimi odpowiednikami; to jest standardowa procedura w takiej sytuacji – dodał.
Prezydent Duda: tylko twarda postawa i polityczna obrona Ukrainy może zatrzymać agresora
Gdy prezydent Rosji podważa porządek Europy ustanowiony na przełomie wieków, potrzeba jedności i zdecydowanej postawy NATO, UE i krajów naszego regionu; tylko twarda postawa i polityczna obrona Ukrainy może zatrzymać agresora – podkreślił prezydent Andrzej Duda. Zaapelował o natychmiastowe sankcje.