Czy słowo „wziąść” kiedyś zostanie zaakceptowane przez językoznawców? Dziś jest Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, jakie błędy są niewybaczalne, a na które można „przymknąć oko” i wpisał do słowników jako poprawne?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 21 lutego, 52 dzień roku.
Do końca roku pozostało 313
Wschód słońca w Kielcach: 06:39
Zachód słońca w Kielcach: 17:05
Dzień trwa 10 godzin i 25 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 2 godziny i 30 minut.
Imieniny obchodzą: Feliks, Lena, Robert oraz Eleonora, Fortunat, Gumbert, Henryka, Kiejstut, Natalis, Piotr, Sewerian, Wyszeniega, Wyszetrop
*****
Przysłowie na dziś:
„Gdy bez wiatrów luty chodzi, w kwietniu wicher nie zawodzi”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego
Dzień Walki z Reżimem Kolonialnym
Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego
*****
PONIEDZIAŁEK, 21 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1816 r. – w Kielcach utworzono Główną Dyrekcję Górniczą z księdzem Stanisławem Staszicem w składzie
1943 r. – KLIMONTÓW: oddział Jędrusiów dokonał konfiskaty w niemieckich magazynach w Klimontowie, w których gromadzono mienie zabrane żydom. Akcja została powtórzona 4 marca 1943 roku.
1943 r. – II WOJNA ŚWIATOWA: – w nocy z 20 na 21 lutego Placówka zrzutowa „Słoń” w Obwodzie Jędrzejów przyjęła czterech zrzutków: por. Walery Marian Krokay „Siwy”, por. Ryszard Nuszkiewicz „Powolny”, ppor. Witold Pic „Cholewa” i por. Ludwik Bonifacy Witkowski „Kosa” i sprzęt wojskowy.
PONIEDZIAŁEK, 21 LUTEGO: W POLSCE
1530 r. – 9-letni Zygmunt II August został koronowany vivente rege na króla Polski.
1578 r. – Przed kościołem św. Anny w Warszawie margrabia Jerzy Fryderyk Hohenzollern złożył hołd lenny królowi Stefanowi Batoremu.
1846 r. – w nocy z 20 na 21 lutego rozpoczęło się powstanie krakowskie, które zakończyło się utratą autonomii Krakowa; w listopadzie 1846 r. miasto wcielono do Austrii.
1919 r. – Sejm RP podjął uchwałę, w której powierzał Józefowi Piłsudskiemu dalsze sprawowanie urzędu Naczelnika Państwa do czasu uchwalenia Konstytucji, ograniczając jednak bardzo poważnie jego władzę.
1922 r. – Sejm Wileński podjął uchwałę o przyłączeniu Wileńszczyzny do Polski, tym samym unieważnił traktat litewsko-bolszewicki z 1920 r.
1932 r. – Na okręcie podwodnym „Żbik”, wybudowanym we Francji, podniesiona została polska bandera.
1940 r. – W Zakopanem rozpoczęła się trzecia metodyczna konferencja Gestapo-NKWD.
1944 r. – W niemieckim obozie koncentracyjnym Gross-Rosen zamordowany został harcmistrz Florian Marciniak, współzałożyciel i Naczelnik Szarych Szeregów (1939-1943).
1972 r. – Premiera 1. odcinka serialu telewizyjnego Samochodzik i templariusze na podstawie powieści Zbigniewa Nienackiego.w reżyserii Huberta Drapelli.
PONIEDZIAŁEK, 21 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Godz. 12:00 – Warszawa: Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w ceremonii, podczas której wręczą zawodnikom oraz członkom misji nominacje do Reprezentacji Polski na XIII Zimowe Igrzyska Paraolimpijskie w Pekinie