Sandomierscy pisarze i badacz dziejów miasta byli gośćmi dzisiejszego spotkania, które odbyło się w Sali Zegarowej sandomierskiego ratusza z okazji Dnia Języka Ojczystego. Przypomniana została twórczość Michała Śmielaka, dr. Romana Chyły i Andrzeja Sarwy. Jednym z tematów była również dbałość o język polski i jego rozwój.
Michał Śmielak, autor opowiadań i powieści kryminalnych powiedział, że język będzie się zmieniał, a my nie mamy wiele do powiedzenia, ponieważ aby to zatrzymać musielibyśmy być krajem zamkniętym, odciętym od innych kultur, a tego nie da się zrobić. Jego zdaniem to jest teraz naturalne, że zamiast „wyszukać w przeglądarce” mówimy „wygooglać” i „kliknąć” zamiast „przycisnąć klawisz komputera”. Dodał, że literaci i publicyści mogą mieć jakiś wpływ na to, jak wielkie będą te zmiany, ponieważ w swoich tekstach mogą i powinni zamieszczać słowa, które odchodzą w zapomnienie, w ten sposób można wzbudzić nimi ponowne zainteresowanie czytelników i uchronić od tego, że całkowicie odejdą do lamusa.
Zupełnie odmiennego zdania jest Andrzej Sarwa, mający na swoim koncie ok.250 różnych publikacji, w tym m.in. literaturę piękną, poradniki, leksykony oraz pozycje z dziedziny religioznawstwa. Stoi on na stanowisku, że do języka polskiego nie można wprowadzać innych naleciałości, bo po latach niewiele zostanie z polszczyzny. Poza tym podkreśla konieczność dbania o czystość języka polskiego, unikanie w nim potoczności, bo wtedy język ubożeje.
Dr Roman Chyła, badacz dziejów i regionalista, współautor „Sandomierskich żywotów średniowiecznych władców‘’ stwierdził, że język polski to nośnik naszej narodowej i zarazem sandomierskiej pamięci. Spotkanie dotyczące literatury i historii, zorganizowane z okazji Dnia Języka Ojczystego może zachęcić kolejnych czytelników do tego, aby sięgnęli po lekturę, zgłębili wiedzę historyczną, by zechcieli czytać język ojczysty, nawet ten archaiczny, bo to jest wielkie bogactwo.
Katarzyna Knap-Sawicka, kierownik referatu Kultury, Turystyki i Sportu w Urzędzie Miasta Sandomierza powiedziała, że spotkanie w kręgu literatury z okazji Dnia Języka Ojczystego odbyło się przede wszystkim po to, aby promować sandomierskich twórców, gdyż zasługują na uwagę. Dodała, że spotkanie celowo zostało zorganizowane w formie online ponieważ w ten sposób można dotrzeć do bardzo szerokiego grona odbiorców. Profil facebookowy Sandomierz- Królewskie Miasto, na którym prowadzono transmisję, obserwuje ok. 43 tys. osób. Oprócz mieszkańców są to ludzie z różnych stron Polski, a także Polonia zamieszkująca rozmaite kraje na świecie.
Wiceburmistrz Janusz Stasiak stwierdził, że jest bardzo zadowolony ze spotkania w Dniu Języka Ojczystego, ponieważ ono jeszcze raz przypomniało o bogatych związkach miasta z literaturą i było okazją do przypomnienia twórczości sandomierskich pisarzy, ich dużego dorobku i potencjału. Zapewnił, że miasto będzie się starało stwarzać jak najlepsze warunki do tego, aby życie kulturalne w mieście rozwijało się. Jednym z przykładów jest Miejska Biblioteka Publiczna, która została rozbudowa i zmodernizowana, co po jej otwarciu stworzy zupełnie nowe warunki nie tylko dla rozwoju czytelnictwa w mieście.
Transmisja ze spotkania dostępna jest na profilu: Sandomierz- Królewskie Miasto.