550 różnego rodzaju eksponatów pozyskało w ostatnich dwóch latach Muzeum Zamkowe w Sandomierzu. Wybrane obiekty można oglądać na wystawie w jednej z sal zamkowych.
Na czołowym miejscu prezentowany jest obraz „Jeździec na siwym koniu” – autorstwa znakomitego, dziewiętnastowiecznego malarza Piotra Michałowskiego. Dzieło było kupione dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wsparcie z resortu pozwoliło nabyć też kilka innych obrazów prezentowanych na wystawie. Jest to m.in. krajobraz Stanisława Kamockiego oraz portret Marcina Badeniego pędzla Macieja Topolskiego.
Na wystawie prezentowane są również wyroby ze srebra.
– Wśród nabytków jest zestaw do herbaty i piękne lustro toaletowe z lat 40. XIX wieku autorstwa rodziny Klinkoschów. To przykład wielkiego kunsztu. Były to wyroby przeznaczone dla bogatych wiedeńczyków. Na wystawie mamy również srebra berlińskie – mówi Mikołaj Getka-Kenig, dyrektor Muzeum Zamkowego.
Na ekspozycji można również oglądać przedmioty związane z Sandomierzem jak np. elementy wyposażenia apteki rodziny Targowskich, a także dokumenty z czasów kiedy w zamku było więzienie. W jednej z gablot jest np. karta zwolnienia z więzienia Józefy Kozik z Koprzywnicy, wystawiona 27 lutego 1943 roku. Wśród numizmatów uwagę zwraca brakteat Władysława Łokietka, czyli moneta z cienkiej blaszki wybijana jednostronnie. Niewykluczone, że powstała w Sandomierzu. – Sandomierz podobnie jak i Kraków w tamtych czasach posiadał własną mennicę – tłumaczy dyrektor muzeum.
Sztukę współczesną na ekspozycji prezentują m.in. plakaty Alfreda Hałasy, znanego twórcy obecnie żyjącego w Kanadzie.
Większość nabytków Muzeum Zamkowego w Sandomierzu to darowizny i obiekty przekazane przez archeologów. Wystawa będzie czynna do 20 marca.