„Hełmy, czapki i mundury w dziejach armii świata”, to najnowsza wystawa czasowa, jaką można oglądać w Galerii Historycznej w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Koprzywnicy. W trzech gablotach zgromadzono prawie 60 eksponatów.
Prezentowane nakrycia pochodzą z różnych lat i krajów. Jest czapka żołnierza, pochodząca z Chile z II połowy XX wieku, a także brazylijska czapka oficera marynarki wojennej z lat 40-tych XX w. Wśród ciekawostek można również wymienić hełm Adrian wz. 26 z I połowy XX z Tajlandii oraz hełm wz. 90 w siatce maskującej z Iraku, to z kolei lata 90.
Prezentowany jest m.in mundur oficerski z Łotwy, z lat 30-tych oraz mundur podoficerski polskich wojsk pancernych.
Eksponaty pochodzą z Galerii Historycznych Militariów w Krakowie. Ogromny wkład w przygotowanie wystawy mają pasjonaci historii, członkowie Grupy Eksploracyjno – Historycznej „Wisła”, która działa przy koprzywnickim Domu Kultury.
– Oglądając prezentowane eksponaty nasuwa się jedna myśl. Nakrycie głowy, które jak się okazuje jest najważniejszym elementem umundurowania, skupia w sobie wszystkie funkcje symboliczne i praktyczne. Dlatego często stanowiło ono jedyny wyróżniający się element stroju – dodał Krzysztof Pitra, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Koprzywnicy.
Wystawę można oglądać do 16 marca.