Korona Kielce gra w polskiej lidze już niemal 50 lat. W żółto-czerwonych barwach występowało przez ten czas wielu zawodników. O tych najlepszych pamiętają wierni kibice.
Korona powstała 10 lipca 1973 roku w wyniku połączenia dwóch kieleckich klubów: Iskry i SHL. Początkowo występowała w kieleckiej lidze okręgowej. W 1975 roku po raz pierwszy awansowała do II ligi, ale utrzymała się tylko przez rok. W latach 80. i 90. oraz na początku XXI wieku drużyna występowała na przemian w II lub III lidze.
W latach 2002-2008 klub należał do firmy Kolporter. W 2005 roku drużyna awansowała do I ligi, czyli dzisiejszej ekstraklasy, a w sezonie 2006/2007 dotarła do finału Pucharu Polski, w którym przegrała 0:2 z Dyskobolią Grodzisk Wielkopolski. W 2008 roku kielczanie zostali zdegradowani przez Wydział Dyscypliny Polskiego Związku Piłki Nożnej do nowo utworzonej I ligi za udział w aferze korupcyjnej. Od 2009 roku przez kolejnych 11 sezonów Korona nieprzerwanie występowała w piłkarskiej elicie, a do jej największych sukcesów należy zajęcie piątego miejsca w tabeli w roku 2012 i w roku 2017.
W każdym z tych lepszych bądź gorszych okresów swojego istnienia, żółto-czerwone barwy reprezentowali piłkarze, którzy zasłużyli na miano klubowych legend. Należą do nich z pewnością: Henryk Kiszkis, Andrzej Jung, Marek Parzyszek, Paweł Kozak, Dariusz Kozubek, Grzegorz Piechna, Paweł Golański czy Jacek Kiełb.
Henryk Kiszkis – najskuteczniejszy strzelec w historii kieleckiego klubu. W latach 1974-1983 zdobył 61 bramek. Koronę zasilił po pierwszym awansie do II ligi i z miejsca stał się jej czołowym napastnikiem. Zdobył pierwszą wyjazdową bramkę na drugoligowych boiskach, w zremisowanym meczu ze Spartą Zabrze. W sezonie 1982/1983 wraz z kolegami wywalczył kolejny awans do II ligi. Przez lata stanowił o sile ofensywy Korony i był jedną z najważniejszych postaci drużyny.
Andrzej Jung – zdobywca pierwszej, historycznej bramki dla Korony i jeden z najlepszych strzelców w historii klubu. Miał pseudonim „Jabłuszko”, bo poszedł w ślady taty, jednego z najlepszych piłkarzy województwa kieleckiego w pierwszych latach powojennych i wszyscy mówili, że „niedaleko pada jabłko od jabłoni”. 5 sierpnia 1973 roku w meczu ze Spartą Kazimierza Wielka, który rozgrywany był na stadionie przy ulicy Mielczarskiego, strzelił pierwszego w historii Korony gola. Później dołożył jeszcze jednego, a „żółto-czerwoni” wygrali to spotkanie 3:0. W 1975 roku awansował z zespołem do II ligi.
Marek Parzyszek – z dorobkiem 51 bramek jest trzecim najskuteczniejszym zawodnikiem w historii Korony. Zdobył dla niej 51 bramek. Do Kielc trafił po studiach w 1987 roku. Żółto-czerwone barwy reprezentował do 1995 roku. W sezonie 1989/1990 świętował z kolegami awans do II ligi. Był prawdziwym ulubieńcem publiczności i najskuteczniejszym strzelcem zespołu. To głównie dzięki jego 24 trafieniom kielczanie znaleźli się na bezpośrednim zapleczu piłkarskiej elity. W II lidze grał z Koroną przez trzy sezony i strzelał bramki wielu znanym klubom. Kibice po jego kolejnych trafieniach często śpiewali: „Marek Parzyszek lepszy niż Boniek Zbyszek”.
Paweł Kozak – przez wiele lat swojej kariery związany z Koroną, z którą grał w II i III lidze, będąc jej czołowym zawodnikiem. Jako piłkarz zachwycał na boisku nieustępliwością i olbrzymią determinacją. W połowie lat dziewięćdziesiątych był filarem „żółto-czerwonej” drużyny i jej kapitanem. Imponował świetnie wykonywanymi rzutami wolnymi i dokładnymi długimi podaniami. W 2003 roku został wybrany piłkarzem trzydziestolecia Korony Kielce.
Na zdjęciu: Dariusz Kozubek / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce
Dariusz Kozubek – wychowanek kieleckiego klubu, w którym grał w latach 1992-1999, 2005-2007 i 2009 roku. W sezonie 1996/1997 awansował z Koroną do drugiej ligi. Mimo mocnego składu, awansu do ekstraklasy jednak nie udało się wywalczyć. Drużyna prowadzona przez Włodzimierza Gąsiora najbliżej tego celu była w sezonie 1998/1999, kiedy zajęła szóste miejsce w II lidze. Wtedy doszła również do ćwierćfinału Pucharu Polski, po drodze eliminując Polonię Warszawa trenowaną wówczas przez Dariusza Wdowczyka i GKS Katowice. To dzięki bramce Dariusza Kozubka – prawdziwiej bombie odpalonej zza pola karnego – zdobytej 31 maja 2005 roku w starciu z GKS Bełchatów, Korona zapewniła sobie historyczny awans do ekstraklasy.
Na zdjęciu: Grzegorz Piechna / źródło: facebook.com/kieleckifutbol
Grzegorz Piechna – jedyny król strzelców ekstraklasy w historii Korony. W kieleckim klubie występował w latach 2004-2006. W dużym stopniu przyczynił się do historycznego awansu do najwyższej klasy rozgrywkowej, zostając z dorobkiem siedemnastu bramek królem strzelców II ligi. Po znakomitym sezonie 2005/2006 został wybrany przez tygodnik ,,Piłka Nożna” ligowcem roku oraz odkryciem roku. Dobra forma napastnika nie umknęła Pawłowi Janasowi. Ówczesny selekcjoner reprezentacji Polski powołał popularnego „Kiełbasę” na spotkanie z Estonią. W wygranym 3:1 spotkaniu w Ostrowcu Grzegorz Piechna strzelił jednego gola. ,,Grzegorz Piechna ligi duma hej!” – tak zaczynała się piosenka, którą usłyszał na gali ekstraklasy, gdy odbierał nagrodę za zdobycie tytułu króla strzelców w sezonie 2005/2006. Utwór nagrali dla niego koledzy z zespołu. W sumie w 73 meczach zdobył dla Korony 50 bramek (38 w lidze i 12 w Pucharze Polski). Został wybrany piłkarzem czterdziestolecia kieleckiego klubu.
Na zdjęciu: Paweł Golański / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce
Paweł Golański – ostatni zawodnik Korony, który zdobył bramkę dla reprezentacji Polski. W kieleckim klubie występował w latach 2005-2007 i 2010-2015, rozegrał 164 meczów i strzelił 11 goli. Był z pewnością jednym z najlepszych prawych obrońców ekstraklasy w sezonie 2006/2007. Dzięki dobrym występom odszedł do Steauy Bukareszt, w której występował przez trzy lata, grając m.in. w rozgrywkach Ligi Mistrzów. Po wygaśnięciu kontraktu z rumuńskim zespołem w 2010 roku powrócił do Kielc. Był kapitanem oraz jednym z najlepszych i najpopularniejszych piłkarzy klubu z ul. Ściegiennego. W 2015 roku ponownie wyjechał do Rumunii, gdzie reprezentował barwy ASA Targu Mures. W polskiej reprezentacji rozegrał czternaście meczy. Wystąpił w mistrzostwach Europy w Austrii i Szwajcarii w 2008 roku. Obecnie jest dyrektorem sportowym Korony Kielce.
Na zdjęciu: Jacek Kiełb / Fot. Jarosław Kubalski – Radio Kielce
Jacek Kiełb – na pierwszym treningu w Koronie pojawił się 11 stycznia 2006 roku. Zaledwie dzień po swoich 18. urodzinach. Od tego czasu gra w kieleckim zespole, z wyjątkiem 2019, który spędził w Bruk-Bet Termalice Nieciecza. Popularny „Ryba” jest ulubieńcem kieleckich kibiców. Jest to piłkarz, który Koronę ma w sercu. W żółto-czerwonych barwach rozegrał 252 mecze i zdobył w nich 53 bramki. Jest drugim strzelcem w historii Korony i nie ma sobie równych pod względem trafień w ekstraklasie – ma ich na koncie 34. Wciąż jest zawodnikiem kieleckiego zespołu i jego kapitanem.
To oczywiście tylko niektórzy piłkarze, którzy zapisali się w historii kieleckiego klubu i pamięci kibiców. Przez prawie 50 lat istnienia, żółto-czerwone barwy reprezentowało wielu wybitnych zawodników. W Koronie występowało m.in. pięćdziesięciu trzech reprezentantów swoich krajów, a dwudziestu trzech z nich grało w kadrze narodowej wtedy, kiedy byli zawodnikami klubu z ul. Ściegiennego.
16.07.2013. Prezentacja „jedenastki” 40-lecia Korony Kielce / Fot. Stanisław Blinstrub – Radio Kielce