Miejscy rajcy przegłosowali projekt uchwały zakładającej wprowadzenie na terenie stolicy regionu nowych standardów urbanistycznych w trybie tzw. ustawy lex deweloper.
W ramach uchwały miasto ma być podzielone na trzy obszary z różną wysokością zabudowy. Do 21 kondygnacji w północnej części miasta, siedem kondygnacji dla centrum, które powinno być chronione oraz neutralna południowa część Kielc z maksymalną zabudową do 14 kondygnacji. Dotychczas w Kielcach w ramach ustawy była możliwość budowy budynków do siedmiu pięter.
Uchwała zakłada także podział miasta na dwie strefy z niezbędną liczbą miejsc parkingowych dla danego obszaru. W strefie A na jeden lokal mieszkalny w budynku wielorodzinnym ma przypadać minimum 0,5 miejsca parkingowego. W strefie B, na jeden lokal wielorodzinny ma przypadać minimum 1,1 miejsca parkingowego, a w budynkach jednorodzinnych minimum 2 miejsca.
Strefa A obejmie teren między ul. Źródłową i Tarnowską od wschodu, Żelazną od zachodu, Konstantego Miodowicza oraz Prostą od południa, a także al. IX wieków Kielc od północy. W strefie B znajdzie się reszta obszaru miasta.
Uchwałę poparli prawie wszyscy radni – „za” głosowały 22 osoby. Przeciw było dwoje radnych: Tadeusz Kozior z Prawa i Sprawiedliwości oraz Anna Myślińska z Koalicji Obywatelskiej. Od głosu wstrzymał się Arkadiusz Ślipikowski z klubu Prawa i Sprawiedliwości.
Przyjęcie uchwały nie obyło się jednak bez dyskusji. Na wniosek radnego Macieja Burszteina wykreślono z uchwały zapis, zgodnie z którym inwestorzy mieliby obowiązek wydzielenia 10 proc. gruntu nieruchomości pod miejsca parkingowe.
Mapa stref wysokości zabudowań