Opłaty za wywóz śmieci, zmiany w prawie umożliwiające stawianie wieżowców, dofinansowanie do napraw miejskich dróg, a także kontrowersyjny plan zagospodarowania przestrzennego dla Podkarczówki to jedne z najważniejszych tematów dzisiejszej sesji rady miasta w Kielcach.
Jednym z najważniejszych tematów będzie przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego dla Podkarczówki. Prace na dokumentem rozpoczęto w połowie zeszłego roku. Jak się okazuje część radnych ma wątpliwości, czy przyjęcie planu będzie właściwym rozwiązaniem.
– To trudna uchwała. Nasz klub nie ma jednolitego stanowiska w tej kwestii – mówi przewodniczący rady miasta, Jarosław Karyś z Prawa i Sprawiedliwości.
– W klubie Prawa i Sprawiedliwości nie będzie dyscypliny podczas głosowania nad tą uchwałą. Myślę, że część radny wstrzyma się przy oddania głosu – podkreśla.
– Należy w odpowiedni sposób wyważyć z jednej strony prawo do inwestowania we własny grunt, do którego mają prawo właściciele znajdujących się na tym obszarze nieruchomości, a z drugiej przeciwdziałać zjawisku niekontrolowanej zabudowy terenów, które powinny być chronione – dodaje.
– Obie strony mają swoje racje – stwierdza Katarzyna Czech-Kruczek, wiceprzewodnicząca rady miasta z Koalicji Obywatelskiej.
– W tej sprawie jest za dużo emocji. Mamy tu do czynienia z konfliktem między mieszkańcami osiedla, a inwestorami, w który radni są wciągani. Dlatego w tym przypadku wskazane jest racjonalne podejście. To jedna z najtrudniejszych uchwał, nad którą przyjdzie się nam pochylić – zaznacza.
Bardziej sprecyzowane stanowisko przedstawia radna Joanna Winiarska, wiceprzewodnicząca rady miasta z klubu Bezpartyjni i Niezależni, podkreślająca, że Karczówka jest wspólnym dobrem wszystkich kielczan.
– Jeżeli uchwała nie zostanie podjęta, to niestety, ale jeszcze w marcu wejdą w życie zezwolenia na zabudowę tego terenu i dojdzie do niekontrolowanego powstawania nowych obiektów mieszkalnych. To będzie katastrofa dla południowego zbocza Karczówki – przestrzega.
Kolejnym zagadnieniem, które z pewnością wywoła ożywioną dyskusję będzie proponowana przez kielecki ratusz podwyżka opłat za odbiór odpadów, po której ceny wywozu śmieci wzrosną z 14 złotych do 19 złotych. Temat ten jeszcze przed sesją wywoływał spore emocje, a to dlatego że po początkowym niewydaniu opinii przez komisję gospodarki komunalnej ochrony środowiska można było sądzić, że ten punkt nie pojawi się na obradach. Jednak za sprawą działań ze strony przedstawicieli Koalicji Obywatelskiej oraz władz miasta opinię w sprawie uchwał dotyczących podwyżki zostały wydane przez komisję finansów publicznych.
Pewnym jest, że przeciwnikami tego rozwiązania będą radni z klubu Bezpartyjni i Niezależni. Z kolei poparcie dla tego pomysłu na pewno zadeklarują przedstawiciele Koalicji Obywatelskiej oraz popierającego Bogdana Wentę Projekt Wspólne Kielce.
Klub radnych Prawa i Sprawiedliwości zapowiada, że nie będzie miał dyscypliny w trakcie głosowania.
Najmniejsze wątpliwości radnych ze wszystkich opcji budzi projekt uchwały dotyczącej wprowadzenia standardów urbanistycznych na terenie Kielc w trybie tzw. ustawy lex deweloper.
W ramach uchwały miasto ma być podzielone na trzy obszary z różną wysokością zabudowy. Do 21 kondygnacji w północnej części miasta, siedem kondygnacji dla centrum, które powinno być chronione oraz neutralna południowa część Kielc z maksymalną zabudową do 14 kondygnacji. Dotychczas w Kielcach w ramach ustawy była możliwość budowy budynków do siedmiu pięter.
Poparcie ponad klubowymi podziałami zyska zapewne także propozycja władz miasta zakładająca przesunięcie dodatkowych 3 mln zł na remonty kieleckich ulic. W ramach budżetu na ten cel zarezerwowano na ten rok 5 mln zł. Jednak, jak się okazuje z uwagi na trudną sytuację dotyczącą jakości nawierzchni dróg ratusz uznał, że ta kwota jest niewystarczająca.
Ponadto powróci też temat referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc, Bogdana Wenty. Włodarz miasta nie uzyskał dwukrotnie wotum zaufania. Jest to powrót do projektu uchwały złożonego przez klubu Bezpartyjnych i Niezależnych, który cztery miesiące wcześniej został zdjęty z porządku obrad sesji.
Rozpoczęcie obrad będzie poprzedzone zorganizowaną przez mieszkańców Podkarczówki manifestacją nawołującą radnych i władze miasta do przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego dla terenu przy rezerwacie Karczówka.
Początek obrad o godz. 9.00. Przebieg dyskusji będziemy relacjonować na bieżąco.