Tematy wzbudzające poważne kontrowersje zdominują czwartkową sesję kieleckiej rady miasta.
Jednym z nich będzie przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego dla Podkarczówki. Prace nad tym dokumentem rozpoczęto w połowie ubiegłego roku. Wtedy rada miasta była zgodna co do potrzeby decyzji w tej sprawie. Teraz część radnych ma wątpliwości, czy przyjęcie planu będzie słusznym rozwiązaniem.
Radna Joanna Winiarska z klubu Bezpartyjni i Niezależni, podkreśla, że teren ten powinien pozostać w niezmienionej formie.
– Podkarczówka jest naszym wspólnym dobrem. To nie tylko problem mieszkańców tego osiedla. Ta sprawa jest istotna dla wszystkich kielczan, o czym świadczą tysiące podpisów pod wnioskiem, by ten teren pozostał wolny od zabudowy – zaznacza.
Katarzyna Czech-Kruczek, wiceprzewodnicząca rady miasta z klubu Koalicji Obywatelskiej informuje, że radnym zostanie przedstawiony także projekt uchwały dotyczącej przesunięcia dodatkowych pieniędzy na naprawy kieleckich dróg. W budżecie na ten cel zarezerwowano 5 mln zł. Władze miasta chcą do tej sumy dołożyć kolejne 3 mln zł.
– Władze miasta uznały, że przeznaczona na remonty dróg kwota jest niewystarczająca. Z kolei głosy niezadowolenia z tego stanu rzeczy płynęły ze strony każdego klubu. Mam również nadzieję, że w końcu pojawi się ekspertyza, jak drogi na terenie miasta powinny być remontowane, ponieważ stan nawierzchni ulic w mieście z roku na rok jest coraz gorszy – mówi.
Radni będą także rozpatrywać uchwałę w sprawie wprowadzenia standardów urbanistycznych w Kielcach w trybie ustawy lex deweloper. Przewodniczący rady miasta z klubu Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Karyś jest zdania, że uchwała ma duże znaczenie dla rozwoju miasta.
– Wiemy, że w Kielcach brakuje terenów budowlanych, a widać że mieszkańcy chcą kupować mieszkania. Dlatego wychodzimy naprzeciw deweloperom, których traktujemy jako element napędowy rozwoju Kielc. W związku z tym w ramach uchwały dopuszczamy utworzenie trzech obszarów z różną wysokością zabudowy. Do 21 kondygnacji dla północnej części miasta, 7 kondygnacji dla centrum, które powinno być chronione oraz neutralna południowa część Kielc z maksymalną zabudową do 14 kondygnacji. Należy zaznaczyć, że na powstanie największych budynków zgodę będzie musiała wydać rada miasta – tłumaczy.
Powróci również temat referendum w sprawie odwołania prezydenta Kielc, Bogdana Wenty. Włodarz miasta nie uzyskał dwukrotnie wotum zaufania. Jest to powrót do projektu uchwały złożonego przez klubu Bezpartyjnych i Niezależnych, który cztery miesiące wcześniej został zdjęty z porządku obrad sesji. Jak zaznacza przewodniczący rady miasta, popierający Bogdana Wentę klub Projekt Wspólne Kielce złożył wniosek w sprawie zdjęcia tego projektu uchwały z porządku obrad sesji.
Sesja rady miasta rozpocznie się w czwartek, 17 lutego, o godz. 9:00 w trybie zdalnym.