Budynek po Biurze Wystaw Artystycznych oraz dawna siedziba Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach mieszczące się przy ulicy Leśnej w Kielcach, będą przeznaczone do sprzedaży.
Natomiast od 2011 na zagospodarowanie czeka kamienica przy ulicy Seminaryjskiej oraz synagoga przy Alei IX wieków Kielc. Czy miasto ma realny plan związany z zagospodarowaniem pustostanów?
Jak informuje Krzysztof Miernik, dyrektor Miejskiego Zarządu Budynków w Kielcach dawna siedziba BWA miała być przekształcona w lokal gastronomiczno-usługowy, jednak plany się zmieniły, a budynek został tymczasowo przekształcony na magazyn i wynajęty przez Teatr Żeromskiego. Po okresie najmu, który kończy się pod koniec 2023 roku, budynek zostanie sprzedany.
Do sprzedaży przeznaczona będzie także siedziba po Uniwersytecie Jana Kochanowskiego, mieszcząca się przy ulicy Leśnej 16.
– Są plany dotyczące sprzedaży, głównej części nieruchomości, która przylega do siedziby Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Sprzedaż planowana jest w tym roku. Zanim jednak zostanie ogłoszony przetarg potrzebna jest wycena i szereg innych dokumentów – mówi dyrektor.
Opuszczone budynki po liceum przy ulicy Jana Nowaka Jeziorańskiego 53 i szkole muzycznej przy Głowackiego 7 zostaną natomiast przekształcone na mieszkania. Może tam powstać około 30 lokali. Miasto czeka na dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego i dopiero po otrzymaniu decyzji rozpocznie się zabezpieczanie pieniędzy w budżecie miasta.
Nie wiadomo jednak co dalej z dawną Szkołą Muzyczną przy ulicy Seminaryjskiej, która nadal stoi pusta i nie zanosi się na zmianę tego stanu. Przed laty, roszczenie do budynku zgłosiła Gmina Wyznaniowa Żydowska w Katowicach. Sprawa od kilku lat nie jest rozwiązana, a ze względu na trwające postępowanie, nieruchomość nie jest wykorzystywana.
– Od jakiegoś czasu nic się w tej kwestii nie zmieniło. Gmina Żydowska z siedzibą w Katowicach złożyła wniosek o zwrot nieruchomości. Była prowadzona korespondencja z miastem i ratusz jest gotowy na rozmowy. Z tego co wiem, sprawa jest w toku i działania zmierzają w stronę zwrotu nieruchomości – dodaje Krzysztof Miernik.
Nadal nie wiadomo co z budynkiem dawnej synagogi przy Alei IX Wieków Kielc. Ratusz chciał zrealizować projekt dotyczący zagospodarowania budynku dawnej synagogi, ale przygotowany wniosek nie otrzymał akceptacji Brukselii.
Czy powstanie kolejna koncepcja? Nie wiadomo.
Zmieni się natomiast teren wokół synagogi. Chodzi o fragment pasa zieleni od skrzyżowania z ulicą Warszawską do skrzyżowania z ulicami Pelca i Nowy Świat, gdzie miałby mieścić się „Ogród Wolności”, odgrodzony od ulic żywopłotami. Miasto pozyskało na ten cel pieniądze z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, co pozwala na rozpoczęcie prac rewitalizacyjnych w następnym roku.
Wczoraj rozpoczęły się konsultacje społeczne, w których każdy może zgłosić swoje uwagi dotyczące zagospodarowania terenu wokół synagogi. Potrwają one do 21 lutego.
Dodatkowo, w poniedziałek 21 lutego o godz. 17.00, w budynku pod dawnej synagodze, odbędzie się spotkanie z przedstawicielami władz miasta, by wypracować porozumienie w kwestii o zagospodarowania terenu.