Dziewięćdziesiąte urodziny obchodził uczestnik Powstania Warszawskiego, mieszkaniec ziemi sandomierskiej ppor. Kazimierz Morgaś ps. „Bufor”. Jubilat odebrał gratulacje i życzenia od Wojewody Świętokrzyskiego, dowódcy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz Burmistrza Sandomierza.
Uroczyste spotkaniu urodzinowe w Sandomierzu odbyło się w czwartek (10 lutego), a zorganizowała je rodzina pana Kazimierza, żona Zofia oraz córka Kinga.
Życzenia samej pomyślności oraz jak najdłuższego życia w zdrowiu przekazał Wojewoda Świętokrzyski Zbigniew Koniusz. Burmistrz Sandomierza Pan Marcin Marzec dołączając się do życzeń podkreślał zasługi Pana Kazimierza dla miasta Sandomierz.
– Czuję się zaszczycony, że na tą wspaniałą okoliczność 90. rocznicy pana urodzin w imieniu żołnierzy 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej, mam możliwość złożyć panu z głębi serca płynące życzenia wszelkiej pomyślności, dobrego zdrowia, nieustającej życzliwości oraz samych radosnych i pięknych dni – życzył płk Piotr Hałys
– 90 lat życia, w tym czas oddany Ojczyźnie, poświęcony walce o upragnioną wolność
i suwerenność naszego narodu, to dla pana z pewnością powód do dumy i satysfakcji, a dla najbliższych to nieocenione źródło inspiracji do życia w zgodzie z najpiękniejszymi ideałami i najwyższymi wartościami – podkreślił płk Piotr Hałys dowódca 10 ŚBOT.
Jako 12 letniego żołnierza Szarych Szeregów, wybuch pierwszych walk powstańczych zastał Kazimierza Morgasia na warszawskiej Pradze. Uczestniczył on w natarciu na posterunek żandarmerii niemieckiej przy ul. Targowej oraz walkach o dworzec kolejowy Warszawa Wschodnia. Podczas walk został ranny. Po opatrzeniu przedostał się na punkt dowodzenia przy ul. Skolimowskiej na Mokotowie. Uczestniczył jako łącznik w natarciu na posterunek policji niemieckiej przy ul. Rakowieckiej oraz przy Belwederskiej – donosząc amunicję, opatrunki a także meldunki.
Po nieudanym ataku ,,Bufor” zostaje wzięty do niewoli. Dostaje się do obozu w Pruszkowie, następnie do obozu Mauthausen w Austrii w transporcie chłopców w wieku 13-15 lat przywiezionych z Powstania Warszawskiego. Wyzwolony przez armię amerykańską 5 maja 1945 roku.
W styczniu tego roku w sandomierskim ratuszu miała miejsce uroczystość wręczenia patentów oficerskich. Jednym z nominowanych na stopień podporucznika został Kazimierz Morgaś, pseudonim „Bufor”, jedyny żyjący powstaniec warszawski w Sandomierzu oraz jeden z czterech w całym województwie świętokrzyskim.