Najciekawsze znaleziska archeologiczne, dokonane w Wiązownicy Kolonii w gminie Staszów znajdą swoje stałe miejsce w jednej z sal ponad stuletniej szkoły.
Najbardziej spektakularny obiekt to siekiera sprzed prawie 6 tys. lat, z połowy epoki neolitu. W gablotach umieszczone zostaną również monety, guziki i wiele innych przedmiotów znalezionych przez pasjonatów historii, m.in. ceramika wczesnośredniowieczna i kieliszek kiduszowy, używany w obrzędach rytualnych starowierców.
Te wszystkie przedmioty wydobyli z ziemi członkowie Świętokrzyskiej Grupy Eksploracyjnej. Wśród znalezisk jest także drejdel, czyli kostka do gry hazardowej uprawianej w święto Chanuka.
Jak powiedział prezes grupy, Sebastian Grabowiec, jest to o tyle ciekawe znalezisko, że po Żydach, którzy stanowili liczną grupę mieszkańców tych terenów, niewiele zostało pamiątek po czasy dzisiejsze. Drejdel został przekazany konserwatorowi zabytków, a docelowo będzie eksponowany w Muzeum Zamkowym w Sandomierzu.
Stała wystawa zabytkowych przedmiotów w szkole w Wiązownicy Kolonii będzie możliwa dzięki projektowi, który realizuje Stowarzyszenie Dolina Kacanki. Zakłada on remont pomieszczenia pod potrzeby ekspozycji, a także organizowanie warsztatów czerpania papieru, kaligrafii i wykonywania linorytów. Zajęcia adresowane będą przede wszystkim do dzieci i młodzieży. Przygotowywane jest również wydawnictwo o historii tych terenów, która jest udokumentowana ponad 800 lat wstecz, ale zdarzają się znaleziska znacznie starsze.
– Zależy nam na tym, aby pokazać na wiele sposobów bogactwo historyczne naszej małej ojczyzny – powiedział Jacek Piwowarski, prezes Stowarzyszenia Dolina Kacanki.
Pieniądze na realizację projektu, który potrwa do końca czerwca pochodzą z Fundacji Orlen.