Ponad 8 tysięcy starodruków z Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu przeszło gruntowną konserwację. Są wśród nich prawdziwe perełki.
W większości trafiły do książnicy ze skasowanych w XIX w. klasztorów, położonych w ówczesnej diecezji sandomierskiej, m.in. pijarów i bernardynów z Radomia, czy dominikanów i franciszkanów z Sandomierza.
Wśród oczyszczonych pism jest m.in „Statuta Serenissimi Domini Sigismundi Primi”, czyli zbiór druków urzędowych, wydany w Krakowie w 1524. Zawiera drzeworyt z godłem Polski oraz portrety Zygmunta I Starego i królowej Bony Sforzy. Konserwację przeszły również dwa dzieła Pelbarta de Temesvari z 1504 i 1509 roku, należące wcześniej do filipinów ze Studzianny. W bibliotece jest też zbiór komedii Terencjusza, wydany w Moguncji w 1528 roku, z bogato zdobioną karta tytułową. Zawiera bardzo liczne marginalia. Książka pochodzi z klasztoru bernardynów z Kazanowa.
Oczyszczenie książek polegało na dezynfekcji i dezynsekcji oraz odkurzeniu dostępnych powierzchni, czyli opraw, obcięć i grzbietów. Z tak przygotowanych woluminów bezpiecznie będą mogli teraz korzystać pracownicy książnicy oraz bibliofile – informuje ks. Piotr Tylec, dyrektor Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu.
Ze względu na dużą liczbę pozycji nie było możliwe ich zdigitalizowanie do Centralnego Katalogu Bibliotek Naukowych NUKAT. Wykonano wersje cyfrowe starych ksiąg inwentarzowych, które założył ks. Andrzej Wyrzykowski, jeszcze przed II wojną światową. Zostały one udostępnione w Cyfrowej Bibliotece Diecezjalnej.
Koszt całego projektu, to prawie 230 tys. zł, z czego 203 tys. zł pochodziło z Ministerstwa Edukacji i Nauki.