Szkoła Podstawowa w Zaborowicach, w gminie Mniów będzie nosiła imię generała Antoniego Hedy „Szarego”. Wyboru patrona, w głosowaniu dokonali uczniowie, rodzice oraz nauczyciele.
Jak mówi dyrektor placówki, Barbara Krasowska wśród kandydatów znaleźli się również kardynał Stefan Wyszyński, Henryk Sienkiewicz oraz Jan Bytnar „Rudy”.
– 25 listopada odbyły się wybory w szkole. Większością głosów wygrał generał Antoni Heda „Szary”. Jesteśmy związani z tą postacią, gdyż co roku uczestniczymy w uroczystościach w Trawnikach. Tam w bitwie z Niemcami dowodził właśnie Antoni Heda „Szary” – podkreśla.
Barbara Krasowska dodaje, że szkoła posiada wiele pamiątek związanych z generałem Antonim Hedą „Szarym”.
– Generał bywał w Trawnikach na uroczystościach każdego roku. Mamy dyplomy, podziękowania. Mieliśmy nawet okazję rozmawiać z nim na żywo – wspomina.
Uroczystości związane z nadaniem szkole podstawowej w Zaborowicach imienia generała Antoniego Hedy „Szarego” odbędą się prawdopodobnie 3 czerwca.
Antoni Heda „Szary” urodził się 11 października 1916 we wsi Małomierzyce, w chłopskiej, wielodzietnej rodzinie. Miał ośmioro rodzeństwa: pięciu braci i trzy siostry.
Jest zaliczany do najwybitniejszych dowódców ugrupowań partyzanckich walczących na Kielecczyźnie. W 1945 r. wsławił się akcją uwolnienia kilkuset więźniów z kieleckiego więzienia UB. Skazany na 4-krotną kare śmierci, wyszedł na wolność na fali gomułkowskiej odwilży, by w dalszym ciągu działać na rzecz niepodległej Polski.
Był ściśle związany z naszym regionem. Zasłynął w wielu akcjach konspiracyjnych. W okresie realizacji planu „Burza” oddział partyzancki Hedy został wcielony w skład 3. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej. Stoczył walki w okolicach Radoszyc, Trawnik oraz Szewc. 6 sierpnia 1943 roku nie ponosząc żadnych strat zdobył niemieckie więzienie w Starachowicach i uwolnił około 80 aresztowanych. W nocy z 5 na 6 czerwca 1944 roku „Szary” przewodził udanemu atakowi na koneckie więzienie. W jego wyniku udało się uwolnić około 70 osadzonych. Najbardziej rozpoznawalną i najgłośniejszą akcją przeprowadzoną przez „Szarego” było rozbicie więzienia Urzędu Bezpieczeństwa w Kielcach w nocy z 4 na 5 sierpnia 1945 roku. W jej wyniku udało się uwolnić od 334 do 375 osadzonych.
Antoni Heda „Szary” zmarł 14 lutego 2008 w wieku 91 lat.