„Biskup Marian Ryx 1853-1930, ordynariusz sandomierski” – pod takim tytułem ukazała się publikacja Wydawnictwa Diecezjalnego w Sandomierzu. Autorem książki jest ks. Piotr Tylec, dyrektor Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu. Jest to zbiór informacji o duchownym, który pozostawił po sobie wiele śladów w diecezji sandomierskiej.
Z jego inicjatywy powstało m.in. wspomniane wydawnictwo, a także Niższe Seminarium Duchowne. Doszło również do koronacji cudownego obrazu Matki Bożej w Sulisławicach. Jeszcze przed święceniami biskupimi, jako kapłan, ks. Marian Ryx doprowadził do przeniesienia siedziby Wyższego Seminarium Duchownego z budynku przy katedrze, gdzie teraz swoją siedzibę ma Kuria Diecezjalna, do gmachu po zakonie benedyktynek.
Ks. Piotr Tylec mówi, że podczas pracy nad tą publikacją cenne było odnalezienie homilii biskupa Mariana Ryxa, którą hierarcha wygłosił podczas koronacji obrazu w Sulisławicach w 1913 roku.
– To było bardzo wielkie wydarzenie, zgromadziło blisko 100 tysięcy osób. Znany był przebieg tej uroczystości, natomiast nieznane były przemówienia i homilia, która została wygłoszona. Ona została zawarta w aneksie do książki – powiedział ks. Piotr Tylec.
Aneks stanowi połowę tej publikacji, druga część to monografia. Do tej pory informacje na temat biskupa Ryxa funkcjonowały w różnych artykułach, czy monografiach dotyczących diecezji sandomierskiej. Nie było jednak publikacji poświęconej wyłącznie tej postaci. Książka ukazuje m.in. rys charakterologiczny biskupa Ryxa.
– Był on bardzo ciekawą osobą. Schorowany i nieco wycofany, a z drugiej strony prowadzący szerokie życie kulturalne. Spotykał się ziemiaństwem oraz wieloma osobistościami znanymi w okresie międzywojennym, m.in z prezydentem Wojciechowskim – dodaje ks. Piotr Tylec.
Biskup Marian Ryx zachęcał do działalności charytatywnej. Dzięki jego staraniom w Słupczy pod Sandomierzem powstał przytułek dla dzieci warszawskich, które były tu przywożone w okresie I wojny światowej, aby przetrwać niespokojny czas.
Książka jest dostępna w księgarniach.