– To duży sukces polskiej dyplomacji – stwierdził poseł Krzysztof Lipiec, prezes świętokrzyskich struktur Prawa i Sprawiedliwości, komentując zawarcie porozumienia pomiędzy Polską, a Czechami w sprawie działalności kopalni w Turowie.
Parlamentarzysta na antenie Radia Kielce stwierdził, że autorami sukcesu dyplomatycznego polskiego rządu byli między innymi premier Mateusz Morawiecki, a także minister klimatu i środowiska Anna Moskwa.
– To porozumie, które dziś zostało podpisane w Pradze jest dużym sukcesem dla obydwu krajów. Ustalenia mówią o tym, że sprawa działalności kopalni Turów zostanie wycofana z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Ponadto, polska strona zobowiązała się do inwestycji na terenie Republiki Czeskiej, tak aby zabezpieczyć i ograniczyć ewentualne negatywne skutki oddziaływania wydobycia w kopalni na kraj liberecki – dodaje.
Krzysztof Lipiec podkreśla, że kwota 45 mln euro, jaką polski rząd zobowiązał się zapłacić Czechom jest korzystna dla obydwu stron.
– Na dzisiaj sprawa jest rozwiązana. Myślę, że ta cena, jaką płacimy za funkcjonowanie elektrowni i kopalni węgla brunatnego w Turowie, jest dobrze wynegocjowaną kwotą. Sądzę, że ta kwestia przed TSUE niebawem przestanie istnieć. W myśl prawa rzymskiego, tak naprawdę skoro znika przedmiot sporu, który zawisł przed sądem, to również znikają wszystkie te kwestie, które dotyczą postanowienia zabezpieczającego – dodaje.
W ocenie posła Krzysztofa Lipca, kary nałożone przez TSUE na Polskę za działanie kopalni w Turowie były niesłuszne. Jak zaznacza, elektrownia w Turowie odpowiada za zabezpieczenie energetyczne 1/3 odbiorców w kraju. Dlatego kary nałożone na Polskę uderzały wprost w bezpieczeństwo energetyczne Polski.
Przypomnijmy, że w myśl porozumienia pomiędzy rządami Polski i Czech, za działanie bez przeszkód kopalni i elektrowni w Turowie strona czeska otrzyma 45 mln euro. Ponadto, Polska strona zobowiązała się przeprowadzić prace ziemne, w tym budowę podziemnej bariery, które ograniczą straty środowiskowe i zabezpieczą mieszkańców regionu przed niekorzystnymi skutkami wydobycia. Do zakończenia wydobycia, kopalnia zostanie objęta monitoringiem środowiskowym. Dodatkowo powstanie fundusz, który zapewni finansowanie projektów m. in. w zakresie ochrony środowiska w regionie.