Gmina Górno nalicza zbyt wysokie opłaty za odbiór śmieci – twierdzi słuchacz, który poskarżył się na nasz Telefon Interwencyjny.
Zwraca uwagę, że stawka uzależniona jest od zużycia wody w gospodarstwie, on ma nadpłatę, a gmina nie chce obniżyć stawki zaliczki. Urzędnicy tłumaczą, że zmian mogą dokonać dopiero po złożeniu nowej deklaracji śmieciowej.
Mieszkaniec Górna uważa, że gmina nierówno traktuje odbiorców.
– Urzędnicy czerpią dane z Zakładu Usług Komunalnych. Jeśli ktoś złożył deklarację zaniżoną, czasem nieświadomie, to pod koniec roku dostawał informację, że ma niedopłatę. Natomiast ja złożyłem prognozę zawyżoną, bo jak się okazało miałem mniejsze zużycie wody niż zakładałem. Nikt mnie jednak o tym nie poinformował, a teraz dostałem informację, że sprawa już przepadła. Deklaracja jest tak skonstruowana, że nie mogę przewidzieć ile zużyję wody w ciągu następnych miesięcy. Jeśli przez ostatnie 4 miesiące zużyłem 40m3 wody, to bazuje na ostatnich danych, a nie będę ich specjalnie zaniżać. A co, jeśli nagle będę musiał wyjechać na kilka miesięcy i zużycie będzie znikome? Nadal będę płacił, tak jak dotychczas – zastanawia się mieszkaniec.
Tymczasem Agnieszka Kózka z Urzędu Gminy w Górnie wyjaśnia, że podstawą zmiany opłaty jest złożenie przez mieszkańca nowej deklaracji.
– Na podatniku ciąży obowiązek zgłaszania każdej zmiany, więc jeśli zużycie się zmienia, to powinno się nas o tym poinformować. W ubiegłym roku można było dokonywać aktualizacji co cztery miesiące i wpisywać takie zużycie jakie wykazuje wodomierz. W tym roku, radni przegłosowali, że zmiana będzie możliwa co 6 miesięcy. Podejrzewam, że pan tej deklaracji nie zmienił a oczekiwał zmiany wstecznej. Kierujemy się ustawą „o utrzymaniu porządku w gminach” i nie chcemy działać na szkodę podatnika. Zapraszamy każdego, kto ma jakiekolwiek pytania lub problemy z wypełnieniem deklaracji – podkreśla Agnieszka Kózka.
Wójt gminy Górno, Przemysław Łysak uważa, że system naliczania opłat za wywóz i gospodarowanie odpadami komunalnymi, oparty o ilość zużytej wody w gospodarstwie domowym sprawdza się bardzo dobrze. Co więcej, dzięki temu mieszkańcy Górna płacą najniższą stawkę za odbiór odpadów w całym województwie.
– Zmagaliśmy się z problemem, który mają teraz Kielce, ponieważ tam opłat za wodę i śmieci nie uiszcza około 10%. U nas sytuacja się zmieniła, bo dzięki temu przybyło nam ponad 400 deklaracji od osób, które wcześniej twierdziły, że tu nie mieszkają. Taki system naliczania działa już drugi rok. Teraz postanowiliśmy zmniejszyć opłaty za wodę i śmieci, ponieważ gmina nie może na tym zarabiać. Średnio na mieszkańca, ta opłata wynosi 10 zł miesięcznie, a osoby starsze płacą jeszcze mniej – podkreśla wójt.
Gmina Górno powiązała opłaty za odpady z rachunkami za wodę w 2021 roku, jako pierwsza miejscowość w województwie świętokrzyskim.