Idzie luty, podkuj buty? Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, wraz z nadejściem najkrótszego miesiąca w roku, szykowano się na mrozy i śniegi. Kiedyś według ludowych przysłów pogodowych siano, zbierano – można było z dużym prawdopodobieństwem planować różne prace.
W „Aktualnościach Dnia” dziś o tym, czy dziś można polegać na przysłowiach?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest wtorek, 1 lutego, 32 dzień roku.
Do końca roku pozostało 333
Wschód słońca w Kielcach: 07:14
Zachód słońca w Kielcach: 16:29
Dzień trwa 9 godzin i 15 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 1 godzinę i 19 minut.
Imieniny obchodzą: Brygida, Sewer oraz Andrzej, Cecyliusz, Dziadumiła, Emil, Paweł, Pioniusz, Prosimir, Siemirad, Weridiana, Winand, Winanda, Wirydiana, Zybart, Zybert, Zybracht, Zygbert, Żegota
*****
Przysłowie na dziś:
„Chmury w lutym ku północy, to są ciepła prorocy”
*****
Nietypowe święta:
Dzień Gumy do Żucia
Międzynarodowy Dzień bez Oleju Palmowego
Dzień Ubezpieczenia Samochodu
*****
WTOREK, 1 LUTEGO: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1704 r. – zmarł Stefan Bidziński herbu Janina z Bidzin koło Opatowa, kasztelan i wojewoda sandomierski, brał udział w wojnach z Kozakami, Szwedami, Tatarami, Turkami i Rosjanami. Przekazał 100 tysięcy złotych na wykup szlachty sandomierskiej z niewoli tatarskiej. Jeden z najbliższych współpracowników Jana III Sobieskiego
1863 r.
– MILICA k/Skarżyska: doszło do starcia powstańczego zwiadu z rosyjskim patrolem. Wiemy że ranny został Jan Świderski który później przyjął nazwisko Kozłowski.
-SUCHEDNIÓW – BŁOTO: Oddziały Czachowskiego i Dawidowicza, wysłane przez Langiewicza, zajęły Suchedniów, rozrywając w ten sposób komunikację pomiędzy moskiewskimi oddziałami. W powstańcze ręce dostał się porucznik Łuskin z dwoma żołnierzami, który wpadł w ręce patrolu 8 ułanów i odstawiony został przez Czachowskiego do głównej kwatery do Wąchocka.
Pod wieczór awangarda kolumny kieleckiej, złożona z 2 szwadronów dragonów pod dowództwem pułkownika Krasińskiego zbliżyła się do Suchedniowa, jednak między Berezowem a Błotem, wstrzymani zostali zniszczeniem mostu na Łosienicy. Dodatkowo zostali ostrzelani przez oddział Czachowskiego i cofnęli się ku Kielcom.
1889 r. – BÓR KUNOWSKI: urodził się generał Tadeusz Piskor, adiutant marszałka Józefa Piłsudskiego, walczył w czasie I i II wojny światowej, a podczas Kampanii Obronnej 1939 r. był dowódcą armii „Lublin” i „Kraków”,
1944 r.
– JURKÓW k/Wiśnicy: Niemcy przeprowadzili akcję na dwór w Jurkowie mordując pięć osób związanych z Armią krajową. Mord przeprowadziły siły Sipo z Buska, Żandarmeria z Buska i Chrobrza. Zgodnie z późniejszymi ustaleniami Kaczmarek, komendant granatowej policji w Nowym Korczynie powiadomił Niemców o zaangażowaniu mieszkańców dworu w działalność konspiracyjną i poradził im zorganizowanie nocnej obławy na dwór. Wyrokiem Wojskowego Sądu Specjalnego za kolaborację z Niemcami skazano go na karę śmierci. Wykonała go w lutym 1944 r. grupa członków Armii Krajowej złożona z Mieczysława Gałata ps. „Czarny”, Piotra Pałysa ps. „Kruk” i Michała Lasaka ps. „Kaczmarka”.
– SOŁTYKÓW: rocznica śmierci Feliksa Janasa ,,Sołtyka” i jego sześcioosobowej rodziny. ,,Sołtyk” był celowniczym ckm w II Zgrupowaniu Waldemara Szwieca ,,Robota” i przeszedł z nim cały szlak bojowy. Po rozformowaniu oddziału wrócił do Sołtykowa. W styczniu 1944 r. otrzymał rozkaz wykonania wyroku śmierci na miejscowym bandycie. Pech chciał, że egzekutorzy złapali jednocześnie skazanego i jego brata. Zamiast zlikwidować także świadka, po długich błaganiach puścili go wolno. Ten jednak został złapany przez żandarmerię z Bliżyna. Podczas przesłuchania wskazał miejsce, gdzie ukrywał się „Sołtyk”. Był to dom siostry Feliksa – Ireny Dobrowolskiej. Nad ranem 1 II 1944 r. dom został otoczony. Żandarmi wezwali rodzinę do opuszczenia domu. Po ich wyjściu wszystkich zastrzelili. Feliks zdążył złapać swój pistolet maszynowy i uciec na strych. Ostrzeliwał się, nie pozwalając żandarmom wejść do domu. Sam ciężko ranił kilku z nich. W tej sytuacji hitlerowcy podpalili zabudowania. Feliks Janas „Sołtyk” nie zginął jednak w płomieniach, lecz sam odebrał sobie życie, by Niemcy nie mieli satysfakcji z zabicia polskiego żołnierza.
WTOREK, 1 LUTEGO: W POLSCE
1411 r. – zawarto I pokój toruński kończący tzw. wielką wojnę pomiędzy Polską a zakonem krzyżackim.
1556 r. – królowa Bona Sforza opuściła Kraków i udała się do dziedzicznego księstwa Bari we Włoszech.
1840 r. – w wyniku zatoru lodowego powstało nowe ramię ujściowe Wisły, nazwane później przez Wincentego Pola Wisłą Śmiałą.
1923 r. – podpisano polsko-radziecki układ o wymianie więźniów politycznych.
1925 r. – stacja doświadczalna Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego nadała pierwszą oficjalną audycję radiową. To wydarzenie uznaje się za początek publicznej radiofonii w Polsce.
1944 r. – w Warszawie żołnierze oddziału specjalnego Kedywu Komendy Głównej AK dokonali udanego zamachu na Franza Kutscherę, szefa SS i policji Dystryktu Warszawskiego.
WTOREK, 1 LUTEGO: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Warszawa godz. 9.00 – briefing prasowy dotyczący programu Rodzina 500+, z udziałem: Marleny Maląg – minister rodziny i polityki społecznej oraz Gertrudy Uścińskiej – prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Warszawa godz. 10.15 – podpisanie umowy o współprowadzeniu Muzeum Cypriana Norwida w Dębinkach, z udziałem wicepremiera, ministra kultury Piotra Glińskiego.
Warszawa godz. 12.00 – Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w posiedzeniu plenarnym Rady Dialogu Społecznego.
Warszawa godz. 13.30 – konferencja prasowa z udziałem ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz prezesa Akademickiego Związku Sportowego Alojzego Nowaka nt. ogłoszenia nowej edycji Narodowej Reprezentacji Akademickiej.