Sejmikowi radni uchwalili projekt statutu Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego.
Wśród zapisów znalazło się ograniczenie wpływu organizacji pozarządowych, które będą mogły proponować po jednym kandydacie z jednego okręgu. Za przyjęciem dokumentu opowiedziało się 27 radnych, 1 osoba wstrzymała się od głosu. Teraz rozpoczną się konsultacje, które mają pomóc w opracowaniu ostatecznej wersji statutu.
Andrzej Pruś, przewodniczący Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego uważa, że nowy statut pomoże w zachowaniu ciągłości funkcjonowania młodzieżowego sejmiku.
– Cieszę się, że uchwała ta została zaakceptowana przez radnych, ponieważ daje to zielone światło do rozpoczęcia konsultacji społecznych. Młodzież pokazała dziś, że ma pewne uwagi i pewnie na tym etapie je zgłosi, co pozwoli na sporządzenie ostatecznego statutu. Jest to także gwarancja ciągłego funkcjonowania sejmiku, który wpisał się w samorządowy krajobraz regionu świętokrzyskiego – przyznaje Andrzej Pruś.
Oskar Frydrych, wiceprzewodniczący młodzieżowego sejmiku wskazuje, że jedną z najważniejszych zmian jest podział regionu na okręgi.
– Nowy projekt jest powrotem do rozwiązania kapitularnego. W kapitule znajdą się reprezentanci zarówno Sejmiku Młodzieżowego, jak i Sejmiku Ustawowego. Przewidziany jest też podział na cztery okręgi, jak jest to w wyborach samorządowych. Działanie to ma uregulować kwestię tego, kogo i skąd reprezentują radni. Teraz mamy nadreprezentację rejonów północnych. Efektem tego statutu będzie rozpoczęcie konsultacji, które będą trwały prawdopodobnie dwa tygodnie. W tym czasie odpowiednie organy będą miały możliwość wniesienia poprawek do przedstawionego projektu – mówi wiceprzewodniczący.
Wśród zmian znalazł się m.in zapis o tym, że w momencie kiedy podczas obrad brakuje przewodniczącego, a nie ma wybranego zastępcy, posiedzenie prowadzi najmłodszy z radnych.
Finalny statut Młodzieżowego Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego powinien być procedowany na następnej, lutowej sesji Sejmiku.