– Łatwość przenoszenia się, charakterystyczna dla wariantu omikron wirusa SARS-CoV-2, może spowodować, że prędzej czy później każdy zostanie nim zainfekowany – powiedział dyrektor Instytutu Genetyki Człowieka PAN w Poznaniu prof. Michał Witt.
Z przeprowadzonych w tym tygodniu badań Innowacyjnego Centrum Medycznego IGC PAN wynika, że wariant omikron jest obecnie głównym wariantem w Wielkopolsce, odpowiada za 97 proc. przypadków zakażeń wirusem SARS-CoV-2 w regionie.
W przekazanym komunikacie IGC PAN podał, że obserwowany w Polsce od końca 2021 r. wariant charakteryzuje się wybitną zdolnością do szybkiego rozprzestrzeniania się. Podjęte przez Innowacyjne Centrum Medyczne IGC PAN monitorowanie udziału wariantu omikron wśród próbek pozytywnych na obecność SARS-CoV-2 również potwierdza tę prawidłowość.
Jak powiedział prof. Witt, szybkość, z jaką rozprzestrzenia się wariant omikron, stanowi istotne zagrożenie dla systemu opieki zdrowotnej.
– Łatwość przenoszenia się, charakterystyczna dla wariantu omikron, zapewne spowoduje, że prawie wszyscy albo wręcz wszyscy, zostaniemy nim prędzej czy później zainfekowani. Większość przejdzie tę infekcję niezauważalnie, ale przewidywana znaczna liczebność osób zainfekowanych jest tu największym zagrożeniem. Tak potężne obciążenie może być bardzo niebezpieczne dla funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, który może się załamać – powiedział.
Prof. Witt zaznaczył, że sytuacji nie będzie w stanie poprawić mnożenie łóżek covidowych w szpitalach. Przypomniał też, że choroba COVID-19, nawet mimo lekkiego przebiegu, może mieć poważne następstwa.
W poniedziałek w Innowacyjnym Centrum Medycznym IGC PAN przeprowadzono już trzecie badanie udziału wariantu omikron w zakażeniach SARS-CoV-2 w materiale pobranym w Wielkopolsce. Na 96 próbek pozytywnych 93 przypadki zidentyfikowano jako wariant omikron.
Szef Centrum prof. Andrzej Pławski poinformował, że na tej podstawie można przyjąć, że obecnie realny poziom udziału tego wariantu w zakażeniach wirusem SARS-CoV-2 w Wielkopolsce wynosi 97 proc.
– Jest to zgodne z wykazaną przez ICM już wcześniej gwałtowną tendencją wzrostową udziału: 25 grudnia i 10 stycznia udział wariantu omikron w próbkach pozytywnych w materiale badanym wynosił odpowiednio 6 proc. i 63 proc. – podał prof. Pławski.
Innowacyjne Centrum Medyczne w IGC PAN wykonuje największą liczbę wymazów w całym Poznaniu, przekraczającą 30 proc. dziennie wykonywanych procedur pobrań. Centrum przebadało dotąd 100 tys. mieszkańców Poznania i Wielkopolski. W ostatnich dniach analizuje rekordową liczbę ok. 1 tys. próbek dziennie.
Laboratorium pracuje siedem dni w tygodniu. Obecnie odsetek wyników pozytywnych w materiale badanym sięga już 50 proc.
Prof. Witt powiedział, że centrum jest przygotowane na zwiększenia liczby wykonywanych badań diagnostycznych w kierunku COVID-19.