„Znakoza” na polskich drogach. Przy polskich drogach jest las… znaków. Eksperci wskazują, że znaków jest dużo, kierowcy dostają oczopląsu, a do tego często posadowione są niezgodnie z organizacją ruchu i zamiast pomagać – szkodzą.
GDDKiA powołała zespół ekspertów, który ma doprowadzić do zmian w przepisach, aby ograniczyć tę klęskę urodzaju. Znaków ma być mniej i mają być bardziej przejrzyste. Czy gdyby znaków było mniej, jeździłoby się łatwiej?
Zapraszamy do godziny 9.00.
Kontakt do nas – 41 200 20 20 lub poranek@radio.kielce.pl.
*****
Dziś jest poniedziałek, 24 stycznia, 24 dzień roku.
Do końca roku pozostało 341
Wschód słońca w Kielcach: 07:25
Zachód słońca w Kielcach: 16:16
Dzień trwa 8 godzin i 50 minut i jest dłuższy od najkrótszego dnia w roku o 54 minuty.
Imieniny obchodzą: Felicjan, Rafał, Tymoteusz oraz Babilas, Chwalibog, Franciszek Salezy, Ksenia, Milena, Mirogniew, Urban, Teodor, Wera
*****
Przysłowie na dziś:
„Na Świętego Tymoteusza trzeba ci czapki nie kapelusza”
*****
Nietypowe święta:
Międzynarodowy Dzień Edukacji
Dzień Wiedzy o Zespole Möbiusa
*****
PONIEDZIAŁEK, 24 STYCZNIA: KARTKA Z KALENDARZA, CZYLI CO DZIAŁO SIĘ NA ZIEMI ŚWIĘTOKRZYSKIEJ
1698 r. – urodził się Jan hrabia Małachowski. Był kanclerzem wielkim koronnym, właścicielem Ćmielowa, Końskich oraz Baranowa Sandomierskiego. Wśród jego dokonań znajduje się m.in. wybudowanie wielu zakładów metalurgicznych i pałacu w Końskich.
1826 r. – w warszawskim kościele kamedułów pochowano księdza Stanisława Staszica.
1863 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE:
– WĄCHOCK Marian Langiewicz, naczelnik wojskowy województwa sandomierskiego odebrał przysięgę od swoich żołnierzy.
1864 r. – POWSTANIE STYCZNIOWE:
– ZŁOTNIKI k/Jędrzejowa: cofając się spod Kielc powstańczy oddział Krzywdy połączył się z oddziałem Orzechowskiego i stanął w Złotnikach. Tutaj powstańców zaatakował oddział Paszczenki, ścigający Orzechowskiego od Jędrzejowa. Po krótkiej obronie we wsi wycofał się Krzywda w pole, gdzie jeszcze raz stawił czoło nacierającemu i otaczającemu go nieprzyjacielowi i przy ciągłem odstrzeliwaniu się, cofnął się do lasu, straciwszy w tej dwugodzinnej potyczce tylko dwa konie i kilku rannych.
1919 r. – Urodził się gen. Kazimierz Załęski „Bończa”. Podczas okupacji niemieckiej w konspiracji ZWZ w Radomiu. 15 marca 1944 r. utworzył oddział partyzanci, który podporządkował się NSZ. Od czerwca oddział przeszedł do AK. Następnie wchodził w skład 25 pp AK.
1942 r.
– JĘDRZEJÓW: na polecenie por. Zdzisława Imbora „Stary” (szef Referatu II Wywiad Obwodu AK Jędrzejów) patrol dywersyjny na wysokości dzisiejszego zalewu wykoleił pociąg towarowy. Zniszczeniu uległ parowóz i 10 wagonów, a 6 zostało uszkodzonych. Przerwa w ruchu trwała 18 godzin.
– STASZÓW: patrol z oddziału partyzanckiego „Jędrusie” przeprowadzili udaną akcję na Komunalną Kasę Oszczędności. Partyzanci zdobyli 40 tys. zł.
2005 r. – KIELCE: Sąd Okręgowy ogłosił wyroki w sprawie tzw. afery starachowickiej.
PONIEDZIAŁEK, 24 STYCZNIA: W POLSCE
1507 r. – Zygmunt I Stary został koronowany w katedrze na Wawelu na króla Polski.
1843 r. – we Lwowie otworzono Politechnikę Lwowską, w okresie międzywojennym jedną z najlepszych uczelni technicznych w Europie.
1915 r. – zwycięska bitwa II Brygady Legionów Polskich stoczona z Rosjanami pod Rafajłową i Brietianką.
1919 r. – wojska polskie pod dowództwem gen. Edwarda Śmigłego-Rydza oswobodziły z rąk ukraińskich Włodzimierz Wołyński.
1925 r. – Rada Ministrów podjęła uchwałę o wzniesieniu w Warszawie Grobu Nieznanego Żołnierza.
PONIEDZIAŁEK, 24 STYCZNIA: CO PRZYNIESIE DZIEŃ?
Bydgoszcz godz. 11.00 – Wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński weźmie udział w podpisaniu umowy z wykonawca kampusu Akademii Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego.
Kielce godz. 12:00 – Wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel weźmie udział w konferencji prasowej w związku z podpisaniem umowy na przebudowę dworca kolejowego w Kielcach.
Warszawa godz. 12:00 – Konferencja prasowa Zamku Królewskiego nt.: Jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie 2022; planów na 2022, otwarcia nowej trasy i pokazu obrazu Paolo Uccella.