Centralne obchody 159. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczęły się w Szydłowcu. W tym roku odwołano marsz powstańczy, ale uczestników walk upamiętniono podczas uroczystego nabożeństwa.
Burmistrz Szydłowca Artur Ludew ubolewa, że z powodu nasilenia pandemii koronawirusa, uroczystości są skromne.
– Obchody związane z Powstaniem Styczniowym, w tym roku niestety odbędą się w okrojonej formie: składamy tylko kwiaty w miejscach upamiętniających powstańców, a później bierzemy udział w mszy świętej – mówi.
Kwiaty przed szydłowieckim ratuszem złożyła między innymi poseł Agnieszka Górska z Prawa i Sprawiedliwości, która podkreśla że kultywowanie historii jest ważne dla każdego kto ceni wolność.
– Bez historii, jak mawiał nasz wielki rodak Jan Paweł II, bez przeszłości nie ma przyszłości. Dlatego kultywowanie tak ważnych rocznic i wydarzeń jest obowiązkiem każdego patrioty i każdego Polaka, który w sercu ma wolną Polskę – podkreślała parlamentarzystka.
W obchodach uczestniczył pomysłodawca Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych i komendant jednostki strzeleckiej w Suchedniowie, Tadeusz Woś. Przypomniał, że Szydłowiec zasmakował wolności jako jedno z pierwszych miast.
– Z Suchedniowa wyszła do Szydłowca kompania pod dowództwem Dawidowicza i Wendrychowskich, z ramienia wojska kierował nimi Klimaszewski. Na 2 dni wyzwolili Szydłowiec z okupacji rosyjskiej – mówi.
Daniel Woś, komendant Marszu Szlakiem Powstańców Styczniowych, jeden z organizatorów wydarzenia przypomina, że powstanie rozpoczęło się w nocy z 22 na 23 stycznia 1863 roku. – Grupa powstańców z Suchedniowa, pod wodzą braci Dawidowiczów, licząca około 300 osób uzbrojonych w kosy przekute na sztorc ruszyła do Bodzentyna. Tak zaczęło się powstanie styczniowe w regionie.
W Bodzentynie stacjonował jeden z najlepszych oddziałów rosyjskich, z którym powstańcy stoczyli bitwę. Słabe uzbrojenie i brak doświadczenia spowodował klęskę. Jednak jak dodaje Daniel Woś, pozostała część powstańców ruszyła na północ, by wesprzeć gen. Mariana Langiewicza w bitwie o Szydłowiec. Polacy zdobyli miasto, jednak przenieśli się do Wąchocka, który przez 7 dni stał się wolną stolicą Polski.
– Generał Langiewicz wydał pierwszy dekret powstańczy, powstały placówki instytucji państwowej takie jak Poczta Polska, która rozsyłała korespondencję i dekret powstańczy – przypomina Daniel Woś. Mieszkańcy tych miejscowości po odzyskaniu ich przez Rosjan zostali wygnani a potem spalono ich domostwa.
Pierwszy Marsz Szlakiem Powstańców Styczniowych przeszedł 29 lat temu.