Muzeum Regionalne w Pińczowie wyszło z inicjatywą, aby ten rok w gminie Pińczów ustanowić rokiem piewcy Ponidzia – Adolfa Dygasińskiego.
Uchwałę w tej sprawie ma 26 stycznia podjąć Rada Miejska.
– W ten sposób, chcemy uczcić przypadającą w tym roku 120.rocznicę śmierci wielkiego pisarza i pedagoga – podkreśla Justyna Dziadek, dyrektor Muzeum Regionalnego w Pińczowie.
Dodaje, że to postać nierozerwalnie związana z kulturą, tradycją i historią m.in. gminy Pińczów. On jako pierwszy użył terminu Ponidzie dla obszaru leżącego w tzw. Niecce Nidziańskiej.
– Adolf Dygasiński, urodził się w Niegosławicach w gminie Złota, w powiecie pińczowskim. W swoich nowelach pokazywał warunki życia mieszkańców wsi. Nigdy nie został doceniony jako wybitny pisarz w Polsce, nigdy też nie został nagrodzony. Dlatego staramy się tą wybitną postać przypominać szerszej grupie.
Przygotujemy m.ni wyjątkową wystawę.
– Nasze muzeum posiada największy, zbiór poświęcony twórczości i życiu Dygasińskiego. Jesteśmy w posiadaniu jego rękopisów, fotografii, pamiątek. Wystawa będzie zawierać eksponaty uzupełnione o przedmioty wypożyczone z Muzeum Narodowego w Kielcach m.in. dwa obrazy przedstawiającego postać powieściopisarza.
Celem wystawy jest też pokazanie m.in relacji pomiędzy Adolfem Dygasińskim, a Jackiem Malczewskim.
Adolf Dygasiński napisał 21 powieści, 130 nowel, pisma pedagogiczne oraz tomy listów. Urodził się 7 marca 1839. Początkowo kształcił się w Pińczowie, potem w Szkole Wyższej Realnej w Kielcach.
Źródła podają, że w roku 1862 rozpoczął studia uniwersyteckie w Szkole Głównej w Warszawie, gdzie studiował językoznawstwo, przyrodę i geografię. W 1863 roku wziął czynny udział w powstaniu styczniowym. Dwukrotnie był więziony, w Szczekocinach i Olkuszu. Po upadku powstania ponownie podjął studia w Szkole Głównej. Przez krótki czas studiował w Pradze. Podjął się pracy guwernera na dworach ziemiańskich, był m.in. wychowawcą polskiego malarza Jacka Malczewskiego i Wacława Karczewskiego.
Zmarł 3 czerwca 1902 w Grodzisku Mazowieckim.